Katowice: abp Skworc zapowiedział wsparcie uchwały antysmogowej
„Duszpasterskie poparcie” dla planowanej w woj. śląskim uchwały antysmogowej zapowiedział w poniedziałek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Zadeklarował, że Kościół chce współuczestniczyć w zwiększaniu świadomości nt. odpowiedzialności za jakość powietrza.
Abp Skworc był inicjatorem zorganizowanej w poniedziałek w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach konferencji „Niska emisja – jak skutecznie ją zwalczyć”, z udziałem m.in. wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Metropolita podczas konferencji zaznaczył, że wobec zagrożeń związanych z niską emisją (pochodzącą z mało efektywnych lokalnych kotłowni i pieców domowych) i powodowanym nią smogiem, konieczne są rozwiązania technologiczne, organizacyjne i prawne – i to jest zadanie rządu, samorządów i instytucji naukowych, ale – podkreślił – potrzebne jest też zwiększanie świadomości społeczeństwa. „To właśnie w tej przestrzeni widziałbym także rolę Kościoła” – stwierdził arcybiskup. „(…) Bardzo ważne jest, żebyśmy mieli świadomość odpowiedzialności za nasz wspólny dom” – mówił.
Pytany przez dziennikarzy o możliwe wsparcie np. dla przygotowywanej obecnie przez zarząd woj. śląskiego tzw. uchwały antysmogowej dla tego regionu, abp Skworc zapowiedział, że gdy już uchwała powstanie i po zakończeniu trwających konsultacji zostanie przyjęta przez sejmik województwa, „tutaj na pewno będzie z naszej strony duszpasterskie poparcie – abyśmy umieli przekuć te słowa w działanie”.
Potwierdził, że może to być wystąpienie podobne do wspólnego listu biskupów z terenu woj. śląskiego ws. jakości powietrza z listopada 2015 r. W odczytanym w kościołach liście „w sprawie troski o jakość powietrza” abp Skworc oraz biskupi Jan Kopiec, Andrzej Czaja i Grzegorz Kaszak uznali wtedy zjawisko niskiej emisji za ważną sprawę społeczną. „Stajemy więc przed poważnym wezwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy. Opracowane i realizowane przez samorządy plany likwidowania tzw. niskiej emisji trzeba już dzisiaj wzmocnić ekologicznym rachunkiem sumienia” – pisali abp Skworc, bp Kopiec, bp Czaja i bp Kaszak.
„Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice +Laudato si’+, ale także zdrowy rozsądek i wola przestrzegania Bożych przykazań, zwłaszcza przykazania: nie zabijaj!” – podkreślili biskupi. Dodali, że powietrze powinno zostać oczyszczone z efektów ludzkiej lekkomyślności, z której wynika spalanie w piecach np. śmieci, odpadów i przedmiotów plastikowych.
„Nie wolno ogrzewając mieszkanie lub dom, przyczyniać się do +małych katastrof ekologicznych+. Odejście od takiego postępowania będzie wyrazem troski o nasze zdrowie i wczesną profilaktyką, zapobiegającą licznym chorobom. Od naszej świadomości i odpowiedzialności zależy, czy powietrze w miejscowości naszego zamieszkania i całego regionu będzie służyło naszemu zdrowiu” – napisali hierarchowie.
Wobec ekonomicznych przyczyn zanieczyszczenia powietrza wiążących się z tym, że wielu mieszkańców regionu nie stać na wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne i zakup lepszej jakości węgla, biskupi zaapelowali już w 2015 r. o wypracowanie skutecznego systemu wsparcia na szczeblu krajowym.
Niezależnie od koordynacji wspólnego wystąpienia biskupów sprzed ponad roku, metropolita katowicki poruszał problem zanieczyszczenia powietrza w woj. śląskim już wiele razy. Apelował przy tym o działania do organów administracji i instytucji, ale też samych mieszkańców.
Abp Skworc mówił o tym m.in. podczas ubiegłorocznej sierpniowej pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich. Przypominając wtedy, że wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 33 to miasta polskie, podkreślił potrzebę sporządzenia „ekologicznego rachunku sumienia”.
„Wiemy, że istnieją także ekonomiczne przyczyny tych zjawisk. Wielu mieszkańców naszego województwa – mimo najlepszej woli – nie stać na wymianę pieców grzewczych i zakup lepszej jakości węgla. W tym zakresie oczekujemy programów i wsparcia od rządu oraz lokalnych samorządów” – zaznaczył w Piekarach Śląskich metropolita.
foto. archidiecezja.katowice.pl/Krzysztof Gawor
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |