Dzień Islamu

fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

Katowice: centralne obchody XXV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce

W niedzielę 26 stycznia w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyły się centralne wydarzenia XXV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tegoroczne hasło obchodów brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju”.

Już po raz 25. odbyły się obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz wyznawcy Islamu. Obecni byli m.in. bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej, i bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej i delegat KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów. – Jestem wzruszony i bardzo się cieszę – powitał zebranych ks. Tadeusz Czakański, zaangażowany w dialog katolicko-muzułmański. – Nie damy się podzielić, bo Bóg jest z nami. Witajcie serdecznie w Katowicach – dodał.

Do tych słów nawiązał imam dr Abdul Jabbar Koubaisy, Dyrektor Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach, Prezes Muzułmańskiej Fundacji Pomocy i Wiceprzewodniczący Ligi Muzułmańskiej w Polsce. – Jestem szczęśliwy, bo spotkałem tu mnóstwo uśmiechniętych twarzy. Ale nie zapominajmy, że niedaleko toczy się wojna. Robimy wszystko, by rozsiewać pokój – mówił wyraźnie wzruszony. – Mam nadzieję, że nasze wspólne działania nie będą tylko raz w roku, że będziemy spotykać się dalej, kontynuować, by walczyć razem o pokój, salam – dodał.

Bp Henryk Ciereszko mówił o dobru jakim jest pokój. – Pokój jest zawsze uznawany jako jedno z naczelnych dóbr ludzkości, poszczególnych narodów i społeczności. Pokój jest święty dla wyznawców wszystkich religii, jest darem Boga złożonym w ręce człowieka. Wojna jest zawsze porażką, przegraną, dramatem dotykającym wszystkich, co z bólem przypomina nam papież Franciszek. Mówi nawet o III wojnie światowej w kawałkach – zauważył i nawiązał do przesłania, jakie aniołowie skierowali do pasterzy w momencie przyjścia Jezusa na świat. – Bóg przynosi pokój, Chrystus jest Księciem Pokoju. Jezus w Wieczerniku żegnając się z apostołami niejako w testamencie zostawił dar pokój: „Pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję”. Ale też dopowiedział: „nie tak jak daje świat ja wam daję”. Stąd wierzymy, że pokój pochodzi od Boga, a świat nawet, gdy mówi o pokoju, nie zdoła go ochronić i zachować, jeśli będzie zapominał o Bogu – podkreślił.

Głos zabrał także mufti Youssef Chadid z Ligi Muzułmańskiej RP. – Dzisiaj, gdy świat doświadcza licznych konfliktów i podziałów tematyka pokoju międzyreligijnego nabiera szczególnego znaczenia – zauważył i podkreślił, że ugaszenie ognia konfliktów to zadanie dla chrześcijan i muzułmanów. Przypomniał również słowa papieża Franciszka z tegorocznego przesłania z okazji Ramadanu: „Nie ma świętych wojen, tylko pokój jest święty”. – Według mnie to bardzo mądre słowa. Każdy wierny powinien starać się być ambasadorem rozszerzania pokoju na cały świat. Z perspektywy islamu pokojowe współistnienie z chrześcijanami oraz innymi ludźmi wiary jest nie tylko możliwością, ale i religijnym obowiązkiem. Islam wzywa do budowania mostów między ludźmi różnych wyznań – dodał. Przypomniał, że chrześcijanie i muzułmanie dzielą wiele wspólnych wartości: wiarę w jednego Boga, miłość i miłosierdzie, poszanowanie życia.

>>> Dzień Islamu w Kościele. Szansa na spotkanie i dialog [+GALERIA]

Swoje przesłanie na 25-lecie Dnia Islamu w Kościele katolickim przygotowała Dżemila Smajkiewicz-Murman, jedna z założycielek Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. „Jako najstarsza z uczestniczek wcześniejszych 24 zgromadzeń, pamiętam, jakie były ich początki w ubiegłym wieku. Liczę na kontynuację spotkań podtrzymujących dialog międzyreligijny w Polsce w następnych latach, będący zarazem wzorem do naśladowania w innych częściach Europy i świata. Dużym przeżyciem jest dla mnie świadomość, że dzięki wzajemnej tolerancji jako Polka, Tatarka, muzułmanka, wraz ze swoim przodkiem – imamem wileńskim oraz parafianami z repatriacji powojennej przeniosłam iskierkę islamu do Gdańska i ta iskierka przyczyniła się do zaistnienia pierwszego murowanego po 192 latach meczetu. Budowla mająca już prawie 40 lat przyciąga w święta tysiące wiernych tego samego Boga” – napisała.

fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Okolicznościowy wykład wygłosiła dr Agata Skowron-Nalborczyk. – Myślę, że takie spotkania są bardzo potrzebne, tym bardziej, że jest to inicjatywa unikalna w skali Europy. My mało o islamie wiemy, można przeżyć w Polsce całe życie i nie spotkać muzułmanina, bo jest ich ok. 50 tysięcy, co nie stanowi nawet 1 proc. mieszkańców. Oni są skoncentrowani w dużych miastach lub jak Tatarzy na Podlasiu. Dużo jest stereotypów i uprzedzeń, szczególnie po kryzysie migracyjnym. A kiedy spotka się człowieka twarzą w twarz, można mu uścisnąć rękę i z nim porozmawiać, posłuchać, co myśli o swojej wierze, wtedy ten obraz naprawdę się zmienia – mówiła współprzewodnicząca Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Podczas spotkania odczytano wybrane fragmenty Biblii i Koranu oraz przewidziano czas na wspólną modlitwę. Modlono się du’a – muzułmańską modlitwą spontaniczną oraz przygotowanymi specjalnie na ten dzień wezwaniami modlitwy wiernych, które zakończono modlitwą „Ojcze nasz”. W atmosferze modlitewnego skupienia chrześcijanie i muzułmanie przekazali sobie znak pokoju.

Dzień Islamu obchodzony jest tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu corocznego orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Jest obchodzony od 2001 roku z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 roku i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim. Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tys. członków.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze