fot. Adam Dylus

Katowice: modlitwa o jedność chrześcijan [+GALERIA]

21 stycznia, w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w oblackiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył bp Adam Wodarczyk.

Uczestnicy spotkania wspólnie wyznali wiarę według tekstu credo ustalonego na Soborze Nicejskim w 325 roku. Na nabożeństwie byli obecni m.in.: ks. Adam Palion – przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Katowickiej, ks. Przemysław Sawa – adiunkt w Zakładzie Teologii Dogmatycznej i Duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Jerzy Rogaczewski – prezbiter Okręgu Śląskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów w Polsce.

Jak podkreślił biorący udział w spotkaniu diakon stały Adam Dylus, „nabożeństwo w parafii już wiele lat temu wypracowało swój szczególny charakter, podkreślony jeszcze i rozwinięty w tym roku. Oprócz przewidzianych na ten dzień czytań liturgicznych (które jak zawsze przeczytali duchowni obecni na nabożeństwie), przygotowywana była niesamowita oprawa muzyczna, którą od lat zapewnia zespół ‘SzOP’ (Szczęśliwi Obecnością Pana)” – powiedział uczestnik. 

fot. Adam Dylus

Poruszającym momentem i jednocześnie stałym punktem nabożeństw ekumenicznych w naszej oblackiej parafii na Koszutce jest czas świadectw. W tym roku o swoim doświadczeniu i pracy na rzecz jedności chrześcijan opowiedzieli: Sylwia Sadlik – prezes Fundacji Edukacji i Dialogu im. ks. dr. Petera Hockena i o. Mariusz Orczykowski OFMConv. – wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownych Ojców Franciszkanów w Krakowie.

Aby podkreślić ekumeniczny charakter nabożeństwa, uczestnicy spotkania wspólnie wyznali wiarę według tekstu credo ustalonego na Soborze Nicejskim w 325 roku. Na pamiątkę 25-lecia podpisania przez kościoły wspólnej deklaracji o uznaniu chrztu, duchowni przekazali wiernym świece, symboliczne „światło wiary”. Istotnym gestem podczas katowickiego nabożeństwa ekumenicznego jest znak pokoju. Duchowni różnych wyznań zgodnie ze zwyczajem opuścili prezbiterium i wyszli do wiernych, przekazując znak pokoju. 

Po błogosławieństwie rozdane zostały Kalendarze Trzech Religii, a na koniec wszyscy zebrali się w Domu Katechetycznym na spotkanie przy kawie i słodkich wypiekach.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Katowic prawdopodobnie na początku 1934 r., a osiedlili się przy konwencie bonifratrów w Katowicach-Bogucicach, aby głosić rekolekcje i misje parafialne w języku polskim i niemieckim. Rozpoczęli budowę klasztoru i kaplicy na Koszutce, które zostały poświęcone w 1937 r. W latach wojennych dom w Katowicach został przyłączony do Niemieckiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz erygowano w 1940 r. samodzielną parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, co miało uchronić klasztor i kościół od grabieży przez okupantów niemieckich. Niestety, nie udało się to w całości, gdyż SS-mani przejęli większość pomieszczeń klasztornych i zdjęli krzyż żelbetonowy z elewacji. Wówczas proboszcz wraz z parafianami ustawili go przed kościołem, obsadzając kwiatami. W 1945 r. powrócili polscy oblaci, przystępując do odbudowy. Od roku 1954, po otrzymaniu zgody władz, rozbudowano znacznie kościół parafialny. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także sprawują posługę w stałym konfesjonale, są kapelanami sióstr zakonnych oraz szpitala bonifratrów, a także są zaangażowani w duszpasterstwo specjalistyczne osób głuchych i zmagających się z uzależnieniami. Aktualnym przełożonym domu jest o. Franciszek Bok OMI. 

Galeria (2 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze