fot. EPA/STR

Kazachstan: niemal rok po wprowadzeniu jednej strefy czasowej mieszkańcy wciąż protestują

Jedenaście miesięcy po wprowadzeniu jednej strefy czasowej na całym terytorium Kazachstanu nie ustają spory i protesty przeciwko temu rozwiązaniu, lecz władze konsekwentnie je ignorują – informują opozycyjne media w Kazachstanie.

W nocy z 29 lutego na 1 marca 2024 r. na terytorium całego Kazachstanu została wprowadzona jednolita strefa czasowa UTC+5. 80 proc. ludności kraju, w tym mieszkańcy trzech największych miast (stołecznej Astany, dawnej stolicy – Ałmaty oraz Szymkentu), cofnęło zegarki o godzinę.

Zmiana ta spotkała się z krytyką w niektórych regionach kraju, zwłaszcza na wschodzie i w stolicy, gdzie mieszkańcy skarżą się, że po godz. 16 jesienią jest już ciemno, a latem na najbardziej wysuniętych na wschód terenach państwa zaczyna robić się jasno już przed godz. 3 nad ranem. Mieszkańcy skarżą się, że zmiana czasu negatywnie wpływa na ich samopoczucie. W mediach społecznościowych pojawiły się nawet opinie, że drastyczny wzrost liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w 2024 r. był spowodowany właśnie zmianą czasu, a co za tym idzie – widoczności na drogach.

Wiosną ubiegłego roku obywatele Kazachstanu przedłożyli rządowi petycję, domagając się cofnięcia decyzji o ujednoliceniu czasu w całym kraju. Inicjatorzy przedsięwzięcia szybko zdobyli wymagane 50 tys. podpisów, potrzebnych do rozpatrzenia wniosku, jednak władze odrzuciły ten pomysł.

>>> Ocalały z katastrofy samolotu w Kazachstanie: przy podchodzeniu do lądowania rozległ się huk

Grupy aktywistów lub pojedyncze osoby od czasu do czasu wciąż protestują przeciwko tej zmianie. W sobotę na taką akcję zdecydował się w Ałmaty – największym mieście Kazachstanu, położonym na południu kraju – artysta performer As?hat A?hmedjarow. Z flagą, na której narysowane było słońce oraz napis „Gdzie?”, jechał hulajnogą po jednej z głównych ulic miasta. „To jest mój protest przeciwko zmianie czasu, która jest sprzeczna z opinią społeczeństwa. (…) Władza ukradła nam słońce – to wyrażam na swojej fladze i proteście” – tymi słowami relacjonował swój protest w mediach społecznościowych. Szybko został zatrzymany przez policję i odwieziony na komisariat, co zdarzyło mu się już – według portalu Radia Swoboda – nie po raz pierwszy, ponieważ nie po raz pierwszy głośno krytykuje postępowanie władz.

>>> Kazachstan: 85-letni pasjonat zasadził ponad 2 mln drzew

Kazachstan jest dziewiątym państwem świata pod względem powierzchni i największym państwem śródlądowym, rozciągającym się ze wschodu na zachód na długość około 3 tys. km., czyli w strefach czasowych od UTC+3 do UTC+7. Przed ujednoliceniem strefy czasowej państwo podzielone było na dwie strefy czasowe: UTC+5 i UTC+6 (odpowiadające czasowi słonecznemu południków odpowiednio 75 i 90 stopni długości geograficznej wschodniej). Większość jego powierzchni (88 proc.) położona jest w Azji Środkowej, 12 proc. znajduje się w Europie. Do 2005 r. w państwie używano, podobnie jak w Polsce, czasu letniego i zimowego, jednak odstąpiono od tej praktyki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze