fot. EPA

Kazachstan oczekuje na przyjazd papieża

„Posłańcy pokoju i jedności”- to hasło trzydniowej podróży papieża Franciszka do Kazachstanu, w którą wyrusza we wtorek rano. Głównym celem jego 38. zagranicznej wizyty jest udział w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w stolicy kraju, Nur-Sułtanie. Oczekuje się, że papież wystosuje stamtąd mocny apel w sprawie wojny w Ukrainie.

W niedzielę Franciszek powiedział wiernym, że będzie to „pielgrzymka pokoju”. „Rola przywódców światowych i tradycyjnych religii w duchowym i społecznym rozwoju ludzkości w okresie po pandemii”- to hasło obrad Kongresu, na którym oczekiwanych jest ponad 100 delegacji z 60 krajów, reprezentujących religie i wyznania. Kongres organizowany jest od 2003 roku co trzy lata, a jego inicjatorem był poprzedni prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

>>> Kazachstan: czym jest wrześniowy kongres zwierzchników religijnych?

Centrum dialogu

Franciszek odwiedzi Kazachstan w przypadającą w tym roku 30. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a tym środkowoazjatyckim krajem. W wydanym w maju z tej okazji komunikacie podkreślono, że Kościół katolicki „z zadowoleniem przyjmuje rolę Kazachstanu w promowaniu dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego” .

W 1998 roku Kazachstan jako pierwsze państwo w Azji Środkowej podpisał umowę o wzajemnych stosunkach ze Stolicą Apostolską.

We wrześniu 2001 roku kraj ten odwiedził św. Jan Paweł II. „To kraj męczenników i wierzących, kraj deportowanych i bohaterów, intelektualistów i artystów” – mówił wtedy.

Na spotkanie z Franciszkiem przybędą także katolicy z Rosji, Uzbekistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu, Mongolii.

fot. EPA/JALIL REZAYEE

Wśród mniejszości

Katolicy, wśród nich reprezentanci polskiej społeczności, stanowią około 1 proc. populacji Kazachstanu. Jest ich 125 tys. wśród 18-milionowej ludności.

Wcześniej Kościół katolicki tworzyli przede wszystkim potomkowie zesłańców, w tym Polaków i Niemców, wywiezionych począwszy od lat 30. minionego wieku.

70 proc. ludności to wyznawcy Islamu, a około 20 proc. to prawosławni.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze