fot. Joanna Liszka

Kędzierzyn-Koźle: msza i spotkanie dla osób chorych i starszych z okazji odpustu parafialnego

W sobotę 17 maja w parafii pw. św. Eugeniusza w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się msza św. w intencji osób chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Po niej miało miejsce wspólne spotkanie w sali kominkowej.

W parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu wydarzenia organizowane dla osób starszych i chorych to już tradycja. – Kilka razy w roku przy okazji różnych uroczystości spotykamy się z chorymi i starszymi parafianami na modlitwie i przy wspólnym stole, przy dzieleniu się radościami, smutkami i problemami. Bardzo cenimy sobie ten czas – mówi o. Krzysztof Jurewicz OMI, proboszcz parafii pw. św. Eugeniusza Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu.

fot. Joanna Liszka

Pomimo niesprzyjającej pogody przybyło sporo wiernych. Po mszy na spotkaniu kominkowym przygotowanym przez parafialną Caritas zostało 100 osób. – Zawsze przed odpustem parafialnym św. Eugeniusza spotykamy się między innymi z chorymi i starszymi parafianami na mszy świętej, w czasie której udzielamy sakramentu namaszczenia chorych. Potem zapraszamy ich do naszej sali kominkowej na wspólne świętowanie przy kawie, herbacie i ciastku. Chcemy spędzać czas razem i w ten sposób budować relacje – wskazuje o. Krzysztof Jurewicz OMI, proboszcz z Kędzierzyna-Koźla.

Uczestnicy spotkania pozdrowili również biskupa nominata – o. Marka Ochlaka OMI.

Wspomnienie liturgiczne św. Eugeniusza Mazenoda jest 21 maja.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Kędzierzyna-Koźla zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r., gdy miasto znalazło się na terytorium Polski. Pierwsi misjonarze oblaci zamieszkali w prywatnym budynku i już rok później stali się duszpasterzami jedynej w Kędzierzynie parafii pw. św. Mikołaja – którą z czasem opuścili. W roku 1956 oblaci zaczęli starać się, bezskutecznie, o pozwolenie na budowę nowego kościoła na osiedlu Pogorzelec. Po otrzymaniu zgód nowy kościół zaczął być budowany w 1976 r. Otaczają go zabudowania klasztorne wzniesione w latach 1980–1984. Jego poświęcenia dokonał bp Jan Kopiec w 1998 r. Jest to jedyny kościół parafialny w Polsce pod wezwaniem św. Eugeniusza de Mazenoda – założyciela Zgromadzenia  Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także sprawują posługę kapelanów sióstr. Aktualnym przełożonym domu jest o. Marek Pycka OMI.

Galeria (5 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze