Obrazek poglądowy/fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kenia: PCPM wyszkoliło pierwszy poszukiwawczo-ratowniczy zespół strażaków

60 strażaków weszło w skład pierwszego w Kenii zespołu poszukiwawczo-ratowniczego, który pracuje przy zawalonych budynkach w obszarze metropolitalnym stolicy kraju, Nairobi. W tym roku 40 z nich ukończyło szkolenie prowadzone przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) i finansowane przez polski MSZ.

Jak zauważa koordynatorka projektu Magda Jarocka z PCPM, problem walących się budynków jest powszechny w tej części Afryki, gdyż proces urbanizacji jest bardzo chaotyczny i dochodzi do wielu katastrof budowalnych. „Państwowy Inspektorat Budowlany w Kenii (…) oszacował, że w 2023 roku około tysiąca (budynków w kraju) nie nadawało się do użytku, z czego 688 znajdowało się w Nairobi i na obrzeżach (tego miasta)” – zauważyła. W ramach projektu PCPM w 2024 r. wyszkolono 40 strażaków i strażaczek, którzy stworzyli cywilny zespół poszukiwawczo-ratowniczy, który będzie mógł ubiegać się o akredytację na poziomie krajowym, a w dalszej przyszłości – także międzynarodowym. Dzięki temu będzie mógł udzielać pomocy nie tylko w Kenii, ale i poza krajem.

Jarocka podkreśliła, że Kenijczyków szkoliło dziewięciu polskich ekspertów straży pożarnej posiadających wiedzę i doświadczenie w zakresie akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Brali oni udział w akcjach m.in. w Pakistanie i Turcji.

„Na samym początku uczyliśmy Kenijczyków właściwego zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz oceny stabilności budynku. Następnie – jak szukać przysypanych ludzi, w tym przy użyciu specjalistycznych urządzeń: geofonu, kamery termowizyjnej i inspekcyjnej. Na końcu uczyliśmy ich stabilizacji naruszonych konstrukcji budowlanych i dotarcia do osób poszkodowanych, czyli przebicia (się) przez ściany i stropy, podnoszenia ciężkich elementów oraz pracy w ciasnych przestrzeniach, w tym udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji poszkodowanych” – wymienił koordynator szkoleń Rafał Własinowicz.

Dodał, że ich uczestnicy zdobyli doświadczenie także w technikach pracy na linach, czyli w ratownictwie wysokościowym.

fot. PAP/EPA/DANIEL IRUNGU

W ramach projektu powstał też poligon ćwiczeniowy dla strażaków w centrum szkoleń w mieście Kiambu pod Nairobi, gdzie stworzono symulację zawalonych budynków. Własinowicz powiedział, że kenijscy strażacy zostali wyposażeni w środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt do stabilizacji naruszonych konstrukcji budowlanych, wykonywania przebić i oświetlania miejsca zdarzenia, a także w agregaty prądotwórcze, piły i sprzęt lokalizacyjny, w tym kamery.

Prezes PCPM dr Wojciech Wilk przypomniał, że fundacja szkoli strażaków w Kenii od 10 lat. Przez ten czas liczba certyfikowanych strażaków potroiła się z ok. 500 do ponad 1,5 tys. osób.

„Zrealizowaliśmy proces, który był transformacją straży pożarnej w Kenii. Stworzyliśmy nową elitę strażacką, która pracuje w aglomeracji Nairobi, gdzie mieszka ponad 5 mln osób” – podkreślił.

Jarocka dodała, że projekt rozpoczął się w 2014 roku w jednostce straży pożarnej w mieście Thika, a obecnie PCPM współpracuje w jednostkami w 43 z 47 hrabstw kraju. Efektem szkoleń jest też powstanie stowarzyszenia szefów straży pożarnej w Kenii.

„W Afryce subsaharyjskiej do tej pory był tylko jeden zespół poszukiwawczo-ratowniczy do spraw katastrof budowniczych w RPA. Nie ma tak wyszkolonych strażaków w Nigerii, Tanzanii, Etiopii, a każdy z tych krajów boryka się z zawaleniami obiektów. Niedawno w Dar es Salaam zawalił się budynek, (…) zginęło 16 osób, a 49 było rannych. Stworzenie zespołu w Kenii daje szansę na budowanie struktur straży pożarnej w innych krajach” – zauważył Wilk.

Projekt szkoleń i doposażenia strażaków i strażaczek w Kenii, realizowany przez PCPM od 2014 roku, jest finansowany ze środków polskiego MSZ kwotą 19 mln zł.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze