epa05585059 A handout photograph made available on 14 October 2016 by Syrian Arab News Agency (SANA) shows Syrian President Bashar al-Assad giving an interview to Russia’s Komsomolskaya Pravda newspaper in Damascus, Syria, 12 October 2016. According to SANA, Assad highlighted the importance of recapturing Aleppo from rebels, saying it is ‚going to be a very important springboard.. to push the terrorists to Turkey to go back to where they come from, or to kill them’. The rebel-held eastern Aleppo, currently besieged by the Syrian government, recently came under heavy airstrikes, where the volunteer search and rescue organization known as the White Helmets said at least 122 people have been killed over two days. EPA/SANA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Kerry: USA i W. Brytania rozważają sankcje wobec Rosji i Syrii za Aleppo 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozważają nałożenie nowych sankcji gospodarczych na Syrię i Rosję za ich działania w Aleppo, gdzie dochodzi do bombardowania cywilów – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

„Rozpatrujemy dodatkowe sankcje i chcemy, żeby nasze stanowisko było bardzo jasne. Prezydent USA (Barack) Obama nie wykluczył żadnej możliwości” – powiedział Kerry.

Sekretarz stanu USA wypowiadał się po zakończeniu wielostronnego spotkania w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii. Poza ministrami z USA i Wielkiej Brytanii wzięli w nim udział przedstawiciele Francji, Niemiec, Włoch, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Turcji, Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także Unii Europejskiej.

Kerry podkreślił, że w Syrii codziennie dochodzi do zbrodni przeciwko ludzkości. Uznał za nie bombardowanie cywilnej ludności w Aleppo, drugim co wielkości mieście Syrii, gdzie część dzielnic jest kontrolowana przez rebeliantów wrogich wobec reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Jednocześnie wraz z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem wyraził nadzieję na efekty dyplomatycznych wysiłków na rzecz zakończenia rozlewu krwi w Syrii, ale dodał, że planowane jest zwiększenie presji na Rosję i Syrię, by przerwały ataki na Aleppo.

Kerry pomniejszał możliwość podjęcia działań militarnych w celu zahamowania eskalacji przemocy w Syrii. „Dyskutujemy o wszelkich mechanizmach, jakie mamy do dyspozycji, ale nie widzę nigdzie w Europie wielkiej ochoty wyruszenia na wojnę – powiedział. – Nie sądzę, by parlamenty europejskich krajów były gotowe na wypowiedzenie wojny”.

Johnson powiedział, że podczas spotkania zaproponowano liczne rozwiązania, w tym „dodatkowe środki przeciwko reżimowi i tym, którzy go wspierają”. „Te środki uderzą w sprawców zbrodni” – ostrzegł. Do Rosji apelował, by okazała litość mieszkańcom Aleppo.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział w wywiadzie, że nie zamierza zmniejszyć nacisków na Rosję w sprawie jej działań w Syrii. Dodał, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by przedyskutować sprawy syryjskiego konfliktu po tym, jak Putin odwołał zaplanowaną na 19 października swoją wizytę w Paryżu.

„Władimir Putin nie chce poważnie rozmawiać o Syrii. Ja jestem gotów w każdym momencie, ale nie zmniejszę presji” – powiedział prezydent w wywiadzie opublikowanym w niedzielę wieczorem. Dodał, że absolutnym priorytetem jest dla niego wstrzymanie bombardowania Aleppo, zawieszenie broni, pomoc humanitarna i otworzenie negocjacji, które zakończą konflikt.

We wrześniu krótko po załamaniu się tygodniowego zawieszenia broni armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Nowy etap działań objął jedne z najcięższych bombardowań tego miasta w ponad pięcioletniej historii syryjskiego konfliktu. Zniszczono m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów.

Kerry: USA i W. Brytania rozważają sankcje wobec Rosji i Syrii za Aleppo 
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze