Zdjęcie ilustracyjne. fot. cathopic

Kęty: klaryski zarażone koronawirusem

Do wsparcia modlitwą i ofiarą przeżywających trudne chwile sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji zachęca dziekan dekanatu kęckiego ks. Jerzy Musiałek. Większość przebywających za klauzurą klarysek wraz z księdzem kapelanem jest chora na Covid-19. O modlitwę w intencji sióstr zaapelował także bp Roman Pindel podczas wieczornej modlitwy różańcowej.

11 marca zmarła jedna z zakonnic: 63-letnia s. M. Daria od Matki Bożego Ciała OCPA (Halina Pączkowska). Cierpiała także na choroby współistniejące. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 marca br. w kościele parafialnym śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. O godz. 13.30 – Różaniec, o godz. 14.00 – Msza św. pogrzebowa.

>>> Ponad 21 tysięcy zakażeń, najwięcej od początku roku

Ks. Musiałek przyznał, że siostry przeżywają trudne chwile. „Większość sióstr jest chora na Covid-19 wraz z księdzem kapelanem. Posiłki są im dostarczane przez firmę cateringową. Wesprzyjmy siostry modlitwą i ofiarą” – zaapelował i zapowiedział, że w niedzielę, 14 marca br. przed kęckim kościołem pw. NSPJ będzie można złożyć ofiarę do puszek dla sióstr klarysek.

„Jesteśmy zamknięte do końca miesiąca, ale nic prócz zdrowia nam nie brakuje” – zapewniła s. Rafaela Rapacz OCPA, jedna z zakonnic w 19-osobowej wspólnocie sióstr. Siostry nie przerwały nieustającej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, zanoszonej dniem i nocą.

koronawirus pandemia maseczki COVID

Zdjęcie ilustracyjne. fot. EPA/ANTONIO BAT

Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX w. we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 roku do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska – Matka Maria od Krzyża. W 1871 roku przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.

>>> Hiszpania: władze medyczne zakazały podróżowania po kraju w okresie wielkanocnym

Obecnie na całym świecie istnieje około trzydziestu autonomicznych domów klarysek od Wieczystej Adoracji – m.in. we Francji, w Niemczech, w Austrii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Bangladeszu. W Polsce jest osiem takich domów: w Bydgoszczy, Elblągu, Hajnówce, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku i Ząbkowicach Śląskich.

Do Kęt siostry przybyły w 1910 r. 6 lutego 1910 roku bp Anatol Nowak dokonał uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu do kęckiego klasztoru. W 1999 roku bp Tadeusz Rakoczy ogłosił to miejsce lokalnym sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze