fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Kiedy potrzebujemy wiary Abrahama?

„Gdy w ludzkiej ocenie coś wydaje się trudne albo nawet niemożliwe, potrzebujemy często wiary Abrahama” – zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który 21 października w Żywcu Zabłociu sprawował mszę św. z okazji 25-lecia Hospicjum Żywieckiego św. S. Faustyny Kowalskiej. Duchowny w imieniu diecezji bielsko-żywieckiej oraz tych, którym żywieckie hospicjum domowe przyszło z pomocą złożył podziękowania zaangażowanym w to dzieło.

Biskup w homilii, kreśląc sylwetkę Abrahama, zaznaczył, że wiara w Boga i całkowite zaufanie Bogu pozwala mu poczuć się spełnionym. „To jest zasadnicza racja, dla której Abraham jest nazywany ojcem naszej wiary. Jest nauczycielem zawierzenia oraz wychowawcą na drogach wiary, które prowadzą do zbawczego spotkania z Bogiem” – dodał.

>>> Abraham, czyli szalona wiara

Abraham, fot. Cathopic

„Takiej wiary potrzebujemy dla każdej dobrej sprawy, zwłaszcza gdy w ludzkiej ocenie wydaje się to trudne albo nawet niemożliwe. W tym kluczu wspominamy dzisiaj pierwsze kroki stawiane w duchu wiary, podyktowane troską o człowieka potrzebującego, a wszystko w kontekście ówczesnego braku koniecznej i fachowej opieki paliatywnej na terenie Żywiecczyzny” – zauważył.

„Ogarniam modlitewnym dziękczynieniem składanym Bogu tych, którzy byli u fundamentów tego niezwykle ważnego dzieła. Nie zapominam o ludziach zaangażowanych w działania hospicyjne przez całe minione ćwierćwiecze. Są to lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, księża kapelani, ludzie dobrej woli wspomagający na rozmaity sposób” – zapewnił.

Przyznał, że ma świadomość, iż wszystkim posługującym ogromnie zależy na kompetencjach. „Poprzez udział w szkoleniach oraz rekolekcjach ciągle zbieracie nowe doświadczenia, dbacie o poszerzenie wiedzy i umacnianie wiary. Pamiętacie o rodzinach osieroconych, dla których organizujecie spotkania świąteczne. Jesteście nieustannie do dyspozycji, o czym świadczy permanentna gotowość udzielania porady telefonicznej i możliwość konkretnej pomocy, także w kwestii wypożyczania sprzętu medycznego” – podkreślił i zachęcił do powierzania dzieła wstawiennictwu św. s. Faustyny.

>>> Dr Piotr Kopszak: „Wizja Ezechiela” Malczewskiego to wyraz nadziei na odrodzenie i zmartwychwstanie

hospicjum
fot. truthseeker08/pixabay

Hospicjum św. s. Faustyny Kowalskiej powstało z inicjatywy ks. Zdzisława Grochala jako owoc peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu oraz Diecezjalnego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Działa od 27 września 1998 r. i obejmuje opieką domową chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej z terenu Żywca. Hospicjum współpracując z rodziną chorego, lekarzami rejonowymi oraz specjalistami zapewnia opiekę medyczną, której celem jest poprawa jakości życia chorego, a także udziela wsparcia duchowego i psychicznego tak choremu, jak i jego rodzinie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze