fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Kielce: Caritas pomaga niepełnosprawnym uchodźcom z Ukrainy

Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością – moduł projektowy pod taką nazwą realizuje Caritas Diecezji Kieleckiej, docelowo skierowany do 30 osób niepełnosprawnych i 20 osób im towarzyszących. Projekt potrwa do 31 grudnia 2022 r.

W ramach projektu Caritas kielecka zapewnia miejsca pobytu dostosowanego do niepełnosprawności danej osoby, odpowiednie do stanu zdrowia wyżywienie, środki higieny osobistej i niezbędne leki, sprzęt ortopedyczny, a także pomoc psychologiczną, indywidualną i grupową.

Dla niepełnosprawnych z Ukrainy przygotowano miejsca m.in. w Domu Pomocy Społecznej w Piekoszowie, zakładzie opiekuńczo–leczniczym i hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty na osiedlu Czarnów w Kielcach oraz w Domu Pomocy Społecznej w Rudkach. To ostatnie miejsce przeznaczone jest dla osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Do dyspozycji beneficjentów jest tłumacz języka ukraińskiego (lub rosyjskiego) na język polski – w zakresie jego pomocy jest m.in. tłumaczenie dokumentów urzędowych, pism itp. Prowadzone są także zajęcia z zakresu integracji społecznej i aktywizacji w formie zajęć indywidualnych lub grupowych.

>>> Nowe wyzwania przed parafiami w Ukrainie

Uczestnicy projektu muszą spełniać określone warunki, tzn. pobyt uchodźców na terenie Polski uznany został za legalny – na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy Obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego Państwa.

Ponadto osoby niepełnosprawne muszą posiadać dokument potwierdzający pierwszy lub drugi stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania. W przypadku braku istnieje możliwość pisemnego oświadczenie o jego posiadaniu.

Osoby, które chciałyby skorzystać ze wsparcia, powinny zgłosić się do siedziby kieleckiej Caritas przy placu Panny Maryi 1 w Kielcach, wypełnić wniosek oraz przedłożyć dokument potwierdzający niepełnosprawność lub oświadczenie, że takową się posiada.

Projekt realizowany przez Caritas Diecezji Kieleckiej jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze