fot. PAP/EPA/NAREK ALEKSANYAN

Kielce: otwarto Centrum Integracji Cudzoziemców

Bp Jan Piotrowski poświecił dzisiaj pomieszczenia Centrum Integracji Cudzoziemców, które zorganizowało i prowadzi powołane przez ks. dr. Andrzeja Drapałę, kieleckie Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Centrum Integracji Cudzoziemców ma zapewnić  wsparcie dla obywateli państw trzecich zamieszkałych na terenie Kielc, ale i woj. świętokrzyskiego, w zakresie integracji społecznej i zawodowej.

Wsparcie skierowane jest do osób, które nie posiadają obywatelstwa żadnego z krajów UE ani krajów takich jak: Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria.

Koszt przedsięwzięcia, z którego docelowo skorzysta 526 osób to ok. 3 mln zł. Na ten moment wsparcie otrzymały 264 osoby.

– Poświęcenie nie zmienia natury rzeczy, chodzi o stworzenie odpowiedniego klimatu – mówił bp Jan Piotrowski, przypominając, jak bardzo w codziennym życiu doświadczamy ran wskutek wojen, konfliktów zbrojnych, przemocy, rozbojów. – Cieszę się, że nasze skromne Kielce są w stanie odpowiedzieć na potrzeby emigrantów. Pamiętajmy, że to nie święci przychodzą do świętych, uczmy się odkrywać siebie nawzajem – zachęcał biskup kielecki.

Poświęcił zaadaptowane lokale w budynku przy ul. Urzędniczej 3 w Kielcach, w tym m.in. pracownię krawiecką. Powstają nowa kaplica i kawiarenka integracyjna.

Stowarzyszenie ma doświadczenie w pracy z migrantami. – Prowadzimy Dom Polsko-Ukraiński, a od momentu wybuchu wojny systematycznie pomagamy uchodźcom z Ukrainy i tę pomoc świadczymy po dziś dzień – mówi KAI ks. dr Andrzej Drapała. – Naszym zamiarem jest tworzenie domu, a nie instytucji i to chyba się udaje – dodał.

– Ogromnie się cieszę, że środki  z Europejskiego Funduszu Społecznego są tak wspaniale wykorzystywane i powstają miejsca na przeżywanie godnej codzienności osób z państw trzecich – mówiła marszałek Renata Janik, podczas otwarcia.

Tytuł wdrażanego projektu brzmi:  “Aktywna integracja społeczno-zawodowa obywateli państw trzecich poprzez utworzenie Centrum Integracji Cudzoziemców”. Jest on realizowany przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

>>> Chiny: cudzoziemcy nie będą już mogli informować o religii przez internet

Centrum powstało w Kielcach przy ul. Urzędniczej 3, gdzie mieści się siedziba Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”.  Zaplanowane działania tworzą kompleksowy system wsparcia w procesie integracji. Inicjatywy włączające uwzględniają różnorodność osób, elastyczność oferowanych form wsparcia, a także zindywidualizowane podejście. Projekt zakłada otwartość migrantów na zmiany oraz przewiduje ich gotowość i zdolność do nauki i pracy.

W ramach projektu zaplanowano wiele zadań, które już są realizowane. Jest to np. doradztwo międzykulturowe, wsparcie psychologiczne i prawnicze, nauka języka polskiego na różnych poziomach. Projekt zakłada także kursy adaptacyjne, kwalifikacyjne i uczestnictwo w Centrum Integracji Społecznej. Przewidziane są zajęcia edukacyjne i rozwijające dla dzieci młodzieży, opieka nad dziećmi oraz szeroko rozumiana integracja, w tym funkcjonowanie kawiarenki, wyjazdy i pikniki.

Konieczne było stworzenie bazy lokalowej, stąd  remont i dostosowanie pomieszczeń. Funkcjonuje już Punkt Informacyjny.
Zaplanowano również działania w różnych formach z zakresu kształtowania postaw antydyskryminacyjnych.

Wsparcie skierowane jest do osób, które nie posiadają obywatelstwa żadnego z krajów UE ani krajów takich jak: Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria. Osoby te muszą przebywać w Polsce legalnie, na podstawie dokumentów uprawniających do pobytu i pracy, takich jak np. wiza, karta pobytu (czasowego, stałego lub rezydenta długoterminowego UE) czy dokument potwierdzający objęcie ochroną. Wsparciem zostaną także objęci migranci przyjeżdżający do pracy, studenci, uchodźcy oraz osoby objęte innymi formami ochrony.

>>> Gdańsk: tutaj cudzoziemcy znajdą kompleksową pomoc

Najliczniejszą grupę odbiorców projektu stanowią kobiety i dzieci z obywatelstwem ukraińskim, przebywające w Kielcach, korzystające z ochrony czasowej.

Projekt zakłada objęcie wsparciem 526 osób z krajów trzecich w tym co najmniej: 25 osób z niepełnosprawnościami, 3 osoby należące do mniejszości w tym społeczności marginalizowanych takich jak Romowie oraz 4 osoby w kryzysie bezdomności lub dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań. Inne rezultaty projektu to: poprawa sytuacji społecznej 475 osób, rozpoczęcie pracy przez 45 osób (łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu), podjęcie kształcenia lub szkolenia przez 60 osób, a 200 osób uzyska kwalifikacje po opuszczeniu programu.

Wartość projektu  wynosi 3 078 010,65 zł, a wysokość  wkładu Funduszy Europejskich: 2 923 546,65 zł

Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” powołane przez ks. dr. Andrzeja Drapałę w 2002 r., od ponad 20 lat działa w Kielcach i diecezji kieleckiej.
Rozpoczynano od pomocy młodym ludziom uzależnionym od używek, prowadząc szeroko pojętą profilaktykę. Z myślą o nich powstawały Kluby „Wolna Strefa”. Stowarzyszenie otacza opieką osoby niepełnosprawne – powstał pierwszy w Kielcach i trzeci w regionie Zakład Aktywności Zawodowej. Równolegle tworzono placówki medyczne z obszaru zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień. Stowarzyszenie wspiera również wykluczonych społecznie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze