fot. cathopic

Kielce: wyjątkowe przedmioty związane z Eucharystią w Muzeum Diecezjalnym

Wyjątkowe przedmioty z czasów Chrystusa, obraz Jana Brueghela Starszego, czy oryginalny hełm legionisty z epoki Ukrzyżowania – pełną niezwykłych eksponatów wystawę Ars Eucharistica można od 14 czerwca zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

Ekspozycja stanowi uzupełnienie trwającego w diecezji kieleckiej Kongresu Eucharystycznego.

Wystawę Ars Eucharistica przygotowało Muzeum Diecezjalne w Kielcach przy współpracy Galerii Prima Porta Antiquities. Będzie dostępna dla zwiedzających do końca października.

Wystawa podzielona została na część historyczną i liturgiczną. Prezentuje ponad 20 obiektów, przedstawionych w trzech kategoriach: Ostatnia Wieczerza, Ukrzyżowanie i Liturgia.

Fot. YouTube

Ostatnia wieczerza

„Ostatnia Wieczerza” to głównie naczynia, które mogły znaleźć się na stole w Wieczerniku, gdyż są to przedmioty, których używano w czasie spożywania posiłków, jak np. kubki do picia wina, czy lampki oliwne z czasów Chrystusa.

Część tych przedmiotów zestawiono z dziełami sztuki współczesnej, jak drewniana rzeźba przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę, która należała do bp. Czesława Kaczmarka, z wyobrażeniem naczyń na stole w Wieczerniku. Na ekspozycji wokół tej rzeźby znajdą się oryginalne przedmioty z czasów Ostatniej Wieczerzy.

Fot. cathopic

Ukrzyżowanie

Ukrzyżowanie” to kolejna część wystawy, której głównym elementem będzie Hełm Rzymskiego Legionisty i Hasta – włócznia, analogiczna do tej, którą przebito bok Jezusa. Pojawią się również sprzęty wymienione w Biblii w kontekście Ukrzyżowania jak np. rzymskie kości do gry, czy gwoździe. Ekspozycję zamknie część poświęcona liturgii prezentująca obiekty z czasów Bizancjum, jak Krzyż Ceremonialny z XII w., czy Wisząca Kadzielnica z tego samego okresu.

>>> Zakopane: do parafii św. Krzyża trafił rękopis niewygłoszonej homilii Jana Pawła II

W kolejnym segmencie będzie można zobaczyć XVII-wieczny obraz Jana Brueghela Starszego zwanego Aksamitnym – „Madonna z dzieciątkiem w girlandzie kwiatów”. Dzieło jest na co dzień niedostępne, przechowywane w klasztorze klauzurowym sióstr norbertanek w Imbramowicach. Obraz znajduje się w części klauzurowej, więc nie jest dostępny dla pielgrzymów. Muzeum Diecezjalne wypożyczyło go od sióstr na czas trwania wystawy.

Wystawa została tak pomyślana, aby przedstawić historię przedmiotów liturgicznych, od czasów Jezusa, aż po współczesność.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze