abp Światosław Szewczuk, fot. Yt/screen/EWTN

Kijów: abp Światosław Szewczuk podkreśla rolę katedry jako znaku nadziei

Katedra Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie jest proroczym głosem przyszłego zmartwychwstania, chwały i zwycięstwa narodu ukraińskiego – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Światosław Szewczuk. Przewodniczył on dziś liturgii z okazji 11 rocznicy konsekracji głównej świątyni swojego Kościoła.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki zaznaczył, że katedra jest przede wszystkim znakiem obecności Boga, w którym naród ukraiński pokłada nadzieję na  sprawiedliwy pokój. Komentując odczytany wcześnie fragment Ewangelii (Mt 14, 14-22) o rozmnożeniu chlebów wskazał, że we wspólnocie kościelnej każdy z nas otrzymał od Boga coś, czym powinien dzielić się z bliźnimi.

>>> Kijów: abp Światosław Szewczuk zawierza Maryi losy Ukrainy

„Wszystkie dary, które otrzymaliśmy, musimy dać potrzebującym. I zobaczycie: Bóg w cudowny sposób pomnoży to, co mamy. A wtedy we wspólnocie wierzących nikt nigdy nie umrze w skrajnej potrzebie” – powiedział hierarcha.

 Fot. Половко Сергей Николаевич/wikimedia

Nawiązując do 11. rocznicy poświęcenia katedry, abp Szewczuk podkreślił, że świątynia ta jest „symbolem, znakiem nieśmiertelności Kościoła ukraińskiego i ducha, którego Pan Bóg dał naszemu narodowi”, a także „znakiem i symbolem zmartwychwstania naszego Kościoła i naszego narodu po tylu wiekach zniszczeń i prześladowań, w szczególności tutaj, w Kijowie”. Zdaniem kaznodziei główna świątynia UKGK stała się nie tylko architektoniczną perłą Kijowa, największą świątynią w Kijowie, ale także „patriarchalną kryjówką”. A dziś mieszkańcy stolicy Ukrainy, zwłaszcza ci z Lewego Brzegu, znają ją jako najlepszy schron przeciwbombowy. 

Zaznaczył, że katedra jest jednak przede wszystkim przestrzenią, w której Pan Bóg lituje się nad swoim ludem i karmi swój lud. „Tutaj, w katedrze patriarchalnej  słyszymy Chrystusa jako nowego Mojżesza, obecnego wśród ludzi, którzy przechodzą przez pustynię straszliwej wojny. Jest On z nami jako źródło życia i zmartwychwstania – żadna śmierć, żadna katastrofa nie będzie miała nad nami władzy. Jeśli my, jako Kościół, jesteśmy przestrzenią wymiany darów, nikt nie opuści tego domu Bożego z pustymi rękami, ale z dobrami nie tylko na ziemi, ale także w niebie” – zaznaczył zwierzchnik UKGK .

Arcybiskup większy kijowsko-halicki wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do budowy świątyni i nadal czuwają nad jej wykończeniem. Wspomniał swojego poprzednika, kard. Lubo0myra Husara pochowanego w krypcie katedry, a także podziękował wszystkim dobroczyńcom i darczyńcom głównej świątyni UKGK..

Abp Szewczuk wyświęcił też na kapłanów dwóch diakonów: Oleha Karpenko i Wasyla Pidlubnyja, życząc im nieustannego rozwoju powołania, jakim obdarzył ich Pan Bóg.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze