Kijów: abp Szewczuk dziękuje papieżowi za poświęcenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi
Arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk wyraził wdzięczność Franciszkowi w związku z zapowiedzią poświęcenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi 25 marca br.
Jak poinformowała Stolicy Apostolska, tego samego dnia aktu tego dokona w Fatimie specjalny wysłannik papieża, kardynał Konrad Krajewski.
>>> Papież Franciszek dziękuje Polakom za modlitwę
Oto treść komunikatu abp Światosława Szewczuka:
Pośród tragedii krwawej wojny na Ukrainie z nadzieją przyjęliśmy wiadomość ze Stolicy Apostolskiej, że 25 marca, podczas nabożeństwa pokutnego w bazylice św. Piotra, Ojciec Święty poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi.
Jest to akt duchowy długo oczekiwany przez naród ukraiński. Ukraińscy katolicy prosili o ten akt od początku rosyjskiej agresji w 2014 r. jako pilną potrzebę uniknięcia zaostrzenia wojny i niebezpieczeństw płynących z Rosji.
W czasie moich spotkań z Ojcem Świętym przekazałem to pragnienie wiernych naszego Kościoła Jego ojcowskiej trosce.
W związku z inwazją Rosji na wielską skalę, ze wszystkich stron świata napływały od naszych wiernych prośby o przeprowadzenie tego aktu.
Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu, że przede wszystkim przyjął prośbę Matki Bożej, objawioną podczas objawienia 13 lipca 1917 r. w Fatimie, i Jej dzieci, aby chronić Ukrainę i powstrzymać od błędów Rosji, które sprzyjają wojnom i prześladowaniu Kościoła”. Widzimy dziś zatem, jak wypełniają się słowa Matki Bożej, która mówiła: „Dobrzy będą męczeni, Ojciec Święty będzie bardzo cierpiał, różne narody zostaną zniszczone”.
Niepokalanemu Sercu Maryi powierzmy wszystkie nasze cierpienia i nadzieje na pokój w naszym umęczonym kraju.
Pragniemy również poinformować, że tradycja poświęcania się Matce Bożej w naszej historii jest bardzo stara. W swoim czasie ludność Rusi i Ukrainy została oddana pod opiekę Najświętszej Maryi Panny przez pobożnego księcia Jarosława Mądrego. Kardynał Myrosław Iwan Lubacziwski odnowił tę konsekrację w 1995 r. w Zarwanicy. Akt poświęcenia Ukrainy pod opiekę Najświętszej Maryi Panny miał miejsce w niedzielę 6 kwietnia 2014 r. we wszystkich świątyniach Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie i w miejscach osiedlenia. 23 października 2016 r. Jego Ekscelencja Światosław w Fatimie dokonał aktu poświęcenia Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
W objawieniu z 13 lipca 1917 r. w Fatimie Matka Boża prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, stwierdzając, że jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć „swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie Kościoła”. Dobrzy – dodała – zostaną zamęczeni, Ojciec Święty będzie miał wiele do wycierpienia, różne narody zostaną zniszczone”. Po objawieniach w Fatimie miały miejsce różne akty poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi: Pius XII 31 października 1942 r. poświęcił cały świat, a 7 lipca 1952 r. w liście apostolskim Sacro vergente anno poświęcił narody Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi:
„Tak jak kilka lat temu poświęciliśmy cały świat Niepokalanemu Sercu Matki Bożej, tak teraz, w sposób szczególny, poświęcamy wszystkie narody Rosji temu samemu Niepokalanemu Sercu”.
21 listopada 1964 r. Paweł VI w obecności ojców Soboru Watykańskiego II ponowił poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu. Papież Jan Paweł II ułożył modlitwę w formie aktu zawierzenia, który miał być odprawiony w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Większej 7 czerwca 1981 r., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tekst brzmiał następująco:
„O Matko ludzi i narodów, Ty znasz wszystkie ich cierpienia i nadzieje, masz matczyne wyczucie dla wszystkich zmagań między dobrem a złem, między światłem a ciemnością, które wstrząsają światem, przyjmij nasze wołanie skierowane w Duchu Świętym wprost do Twego Serca i ogarnij miłością Matki i Służebnicy Pańskiej tych, którzy najbardziej oczekują tego uścisku, a także tych, których zawierzenia oczekujesz w sposób szczególny. Weź pod swoją macierzyńską opiekę całą rodzinę ludzką, którą z czułą miłością powierzamy Tobie, o Matko. Niech dla wszystkich zbliży się czas pokoju i wolności, czas prawdy, sprawiedliwości i nadziei”.
Następnie, aby pełniej odpowiedzieć na prośby Matki Bożej, chciał w Świętym Roku Odkupienia uwydatnić akt zawierzenia z 7 czerwca 1981 roku, powtórzony w Fatimie 13 maja 1982 roku. Na pamiątkę „Fiat” wypowiedzianego przez Maryję w chwili Zwiastowania, 25 marca 1984 r. na placu św. Piotra, w duchowej jedności ze wszystkimi biskupami świata, zwołanymi wcześniej, Jan Paweł II zawierzył wszystkie narody Niepokalanemu Sercu Maryi:
„I dlatego, o Matko ludzi i narodów, Ty, która znasz wszystkie ich cierpienia i nadzieje, która po macierzyńsku odczuwasz wszystkie zmagania między dobrem a złem, między światłem a ciemnością, które wstrząsają współczesnym światem, przyjmij nasze wołanie, które poruszeni Duchem Świętym kierujemy wprost do Twego Serca: ogarnij miłością Matki i Służebnicy Pańskiej ten nasz ludzki świat, który Ci powierzamy i poświęcamy, pełni troski o ziemski i wieczny los ludzi i narodów. W sposób szczególny powierzamy i poświęcamy Ci tych ludzi i narody, którzy tego powierzenia i poświęcenia najbardziej potrzebują”.
W czerwcu 2000 r. Stolica Apostolska ujawniła trzecią część tajemnicy fatimskiej, a ówczesny arcybiskup Tarcisio Bertone, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, podkreślił, że siostra Łucja w liście z 1989 r. osobiście potwierdziła, że ten uroczysty i powszechny akt poświęcenia odpowiadał temu, czego pragnęła Matka Boża: „Tak, to się stało – powiedziała wizjonerka – tak jak prosiła Matka Boża, 25 marca 1984 r.”
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |