Kijów: bp Witalij Krywicki podkreśla rolę wiary w zachowaniu polskości na Ukrainie
Na znaczenie wiary dla zachowania tożsamości narodowej Polaków mieszkających na Ukrainie wskazał biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki SDB podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze św. Aleksandra w Kijowie, inaugurującej 28 października Ogólnoukraińskie Forum Polskiej Mniejszości Narodowej.
Wydarzenie to zgromadziło stu delegatów ze wszystkich regionów Ukrainy. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz państwowych Ukrainy, korpusu dyplomatycznego i naukowcy. Celem wydarzenia jest omówienie aktualnych kwestii mniejszości polskiej na Ukrainie, jej wkład w rozwój państwa i zachowanie dziedzictwa kulturowego.
Forum rozpoczęło się liturgią w katedrze św. Aleksandra pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy, biskupa łuckiego Witalija Skomarowskiego, koncelebrowaną przez biskupa ordynariusza kijowsko-żytomierskiego Witalija Krywickiego SDB oraz innych duchownych.
>>> Bp Witalij Krywicki: blizny wojenne są pomnikami agresora
Biskup Witalij Krywicki SDB podkreślił, że polska społeczność zawsze mocno trzymała się Kościoła katolickiego i właśnie w oparciu o parafie ma możliwość modlić się i śpiewać po polsku. Wyraził nadzieję, że to forum stanie się podstawą jedności i odbudowy żywego dziedzictwa polskiej społeczności: „Wcześniej nie było takich forów, Polonia zbierała się w ambasadzie. Dzisiaj zrobiono wszystko, żeby jedność Polonii miała miejsce, potrzebujemy tego. Niech to forum stanie się podstawą jedności i odbudowy żywego dziedzictwa” – życzył biskup kijowsko-żytomierski.
Viktor Jeleński, szef Państwowej Służby Ukrainy ds. polityki etnicznej i wolności sumienia, podkreślił, że wydarzenie to jest ważnym krokiem w kierunku integracji polskiej społeczności z ukraińskim kontekstem. Zauważył, że wspólna historia Ukrainy i Polski ma zarówno bohaterskie, jak i trudne karty, a forum ułatwi dyskusję i rozwiązanie tych kwestii.
Ołeh Nemczinow, ministra gabinetu ministrów Ukrainy zwrócił się do delegatów z przemówieniem powitalnym. Wyraził przekonanie, że wraz z przystąpieniem Ukrainy do UE współpraca będzie się pogłębiać, a wszystkie mniejszości etniczne będą współpracować na rzecz europejskiej przyszłości Ukrainy.
Mykyta Poturajew, przewodniczący komisji Rady Najwyższej ds. polityki humanitarnej i informacyjnej, podkreślił znaczenie współpracy między Ukrainą a Polską, zwłaszcza podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej, kiedy Polska jako pierwsza przyjęła falę ukraińskich uchodźców. Wyraził również przekonanie, że Ukraińcy o polskich korzeniach będą dumni ze swojego dziedzictwa i będą je aktywnie rozwijać.
Agnieszka Góralska, zastępca ambasadora RP w Ukrainie, podkreśliła znaczenie wspierania polskiej społeczności oraz zachowania jej kultury i języka dla utrzymania tożsamości narodowej. Zaznaczyła, że rozwój języka i kultury polskiej w Ukrainie wymaga wsparcia ze strony państwa: „Ważne jest, abyśmy rozwijali tradycje dla zachowania tożsamości narodowej w Ukrainie. Język jest kluczowym elementem polskiej tożsamości i musimy go rozwijać i zachować jego dziedzictwo”.
>>> Bp Witalij Krywicki z Kijowa: szykujemy się na trudną zimę [ROZMOWA]
Aleksander Osipov, przedstawiciel Komisarza ds. Równych Praw i Wolności Mniejszości Narodowych, podziękował społeczeństwu polskiemu za aktywne wsparcie Ukrainy od pierwszych dni rosyjskiej inwazji, podkreślając jego wkład w pomoc humanitarną, wojskową i informacyjną.
W forum wzięli również udział przedstawiciele Ambasady RP w Ukrainie, Rady Europy i OBWE. Podkreślili oni znaczenie międzynarodowego wsparcia i współpracy na rzecz wzmocnienia mniejszości etnicznych i zachowania dziedzictwa kulturowego. Przedstawiciele organizacji międzynarodowych podkreślili, że wsparcie dla polskiej społeczności w Ukrainie przyczynia się do rozwoju demokratycznego społeczeństwa i wzajemnego zrozumienia między narodami.
Program forum obejmował cztery dyskusje panelowe na temat odrodzenia narodowego i kulturowego, zachowania dziedzictwa kulturowego, rozwoju języka polskiego i roli społeczności polskiej w czasie wojny. Wydarzenie odbyło się w formacie mieszanym – online i offline. Dzięki wsparciu Rady Europy zapewniono tłumaczenie symultaniczne z języka ukraińskiego na angielski, co umożliwiło partnerom z międzynarodowych organizacji humanitarnych obserwowanie forum.
Ogólnoukraińskie Forum Polskiej Mniejszości Narodowej „Polacy Ukrainy: wspólny głos, żywe dziedzictwo” było ważnym wydarzeniem dla polskiej społeczności w Ukrainie. Ukazało znaczącą rolę tej społeczności w rozwoju Ukrainy i jej istotny wkład w walkę z rosyjską agresją. Forum wskazało na potrzebę ścisłej współpracy między państwem ukraińskim a mniejszością polską w celu zachowania dziedzictwa kulturowego, rozwoju tożsamości narodowej i wzmocnienia stosunków międzynarodowych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |