Kijów: zdalne spotkanie papieża z młodzieżą ukraińską
Ojciec Święty Franciszek odbył spotkanie online z ukraińską młodzieżą zgromadzoną w katedrze greckokatolickiej Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie –informuje portal Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) ugcc.ua.
W kijowskiej świątyni zgromadziło się 250 młodych z diecezji greckokatolickiej i rzymskokatolickiej, a także z greckokatolickiej diecezji Mukaczewo. Obecny był także zwierzchnik UKGK abp Światosław Szewczuk, nuncjusz apostolski, abp Visvaldaa Kulbokas oraz biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła rzymskokatolickiego, Jan Sobiło. W spotkaniu uczestniczyła również ukraińska młodzież z Warszawy, Monachium (Niemcy), Chicago (USA) i Londynu (Wielka Brytania).
Kościół miejscem ocalenia
Młodych ludzi powitał biskup Brian Bayda, z eparchii Toronto i wschodniej Kanady, przewodniczący Patriarchalnej Komisji ds. Młodzieży. Odmówiono modlitwę „Ojcze nasz”. Następnie zwierzchnik UKGK, abp Światosław Szewczuk wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu za „to historyczne spotkanie”, zauważając, że „nadzieja w Ukrainie ma wiele twarzy”, w szczególności „nadzieja ma twarz młodych Ukraińców, którzy pomimo wyzwań wojny potrafią miłować Boga i bliźniego”. Następnie młodzi ludzie przekazali papieżowi świadectwa. Mówili o bólu, stracie, doświadczeniach i wyzwaniach podczas wojny.
Według uczennicy z Charkowa „Kościół stał się dla wielu miejscem ocalenia. I to jest dla nas bardzo cenne, że nasi biskupi, nasi księża nie opuścili nas, ale pozostali z nami”.
„My, jako jeden zjednoczony naród, razem dźwigamy ten ciężar wojny. Nasz Kościół stał się najsilniejszym schronieniem w czasach wojny, więc proszę, pamiętajcie o nas w swoich modlitwach i nadal róbcie wszystko, co możliwe, aby ostatecznie pokonać wroga. Dziękuję Ci, Ojcze Święty, za możliwość przemawiania do Ciebie, a przez Ciebie do całego świata” – powiedziała dziewczyna.
Młodzi ludzie mieli następnie okazję zadać papieżowi Franciszkowi istotne pytania i otrzymać odpowiedzi. Byli zainteresowani umiejętnością przebaczania, modlitwą w czasach wojny, jak przetrwać rozłąkę z domem na wygnaniu, co zrobić, aby wygrać, jak znaleźć swoje miejsce w świecie i swój cel.
Wartość patriotyzmu
Odpowiadając na pytania, papież Franciszek podkreślił, że „młody człowiek musi zachować pamięć o przeszłości, ale musi też być otwarty na przyszłość, marzyć, ponieważ młody człowiek, który nie marzy o przyszłości, jest stary. Ponadto, zwracając się do młodzieży, zauważył, że „dziś misją ukraińskiej młodzieży jest bycie patriotą”.
„Nie możecie ukrywać się przed problemami, których dziś doświadczacie. W tej chwili wasz kraj jest poraniony przez wojnę. Musicie być patriotami, kochać swoją ojczyznę i chronić ją” – dodał Ojciec Święty.
Spotkanie zakończyło się wspólnym wykonaniem duchowego hymnu Ukrainy „Boże, Wielki…”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |