Kilka ciekawostek o podróży papieża do Azji i Oceanii
Papież Franciszek wyruszył w poniedziałek w najdłuższą podróż swojego pontyfikatu: do Indonezji, Papui-Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru. Samolot włoskich linii z papieżem, jego współpracownikami i wysłannikami mediów odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino do stolicy Indonezji – Dżakarty. Lot potrwa 13 godzin.
Jak zwykle papież poprzedził swój wyjazd na lotnisko spotkaniem w Domu św. Marty z około piętnastoma bezdomnymi mężczyznami i kobietami, którym towarzyszył jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.
Włoskie linie poinformowały, że Airbus A330neo został wyposażony w innowacyjne technologie, dzięki którym jest lżejszy i bardziej cichy. Umożliwiają one też redukcję zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla w porównaniu z maszynami poprzednich generacji. Samolot w czasie 13 godzin i 15 min. lotu przeleci nad Włochami, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Czarnogórą, Bułgarią, Turcją, Iranem, Pakistanem, Indiami i Malezją. Pokonać musi 13 354 kilometrów.
>>> Przed wizytą papieża w Azji. Kard. Bo: Kościoły małe, ale tętnią życiem
Intensywna podróż
Cztery kraje Azji i Oceanii, do których udaje się Franciszek, odwiedził wcześniej św. Jan Paweł II. W Indonezji gościł też św. Paweł VI.
45. zagraniczna pielgrzymka Franciszka potrwa 12 dni i ze względu na jej intensywny program będzie wielkim wyzwaniem dla sił papieża. W tę rekordowo długą i daleką pielgrzymkę wyrusza bowiem jeden z najstarszych papieży w historii, mający ponad 87 lat. Na pokładzie, zgodnie z tradycją, Franciszek przywitał się z wysłannikami mediów z kilkunastu krajów. Ze względu na długi lot będzie mógł spędzić z nimi dużo czasu. Z papieżem, w podróż, wybrało się około 70 dziennikarzy.
„Dziś rozpoczynam podróż apostolską do niektórych krajów Azji i Oceanii. Proszę, módlcie się o owoce tej podróży” – napisał Franciszek na platformie X.
Po wylądowaniu w Dżakarcie
Papieski samolot wyląduje na lotnisku w Dżakarcie we wtorek przed południem miejscowego czasu, czyli nad ranem czasu polskiego. Na ten dzień nie zaplanowano żadnych wydarzeń z udziałem Franciszka, który będzie wypoczywał w nuncjaturze apostolskiej.
W środę rano odbędzie się oficjalna ceremonia powitania papieża przed Pałacem Prezydenckim Istana Merdeka. Przyjmie go szef państwa Joko Widodo. Tam również Franciszek spotka się z przedstawicielami władz oraz społeczeństwa Indonezji, a później, w miejscowej katedrze – z duchowieństwem. Na zakończenie dnia będzie gościem młodzieży z edukacyjnej fundacji Scholas Occurentes.
Międzyreligijne spotkanie
W czwartek w Dżakarcie papież weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym w Meczecie Niepodległości (Masjid Istiqlal), jednej z największych świątyń islamu, która może pomieścić 120 tys. osób. Franciszek odwiedzi też ośrodek dobroczynny i odprawi mszę na stadionie Gelora Bung Karno.
Indonezja jest największym pod względem liczby ludności krajem islamskim na świecie. Islam w tym kraju był przez długi czas uważany za tolerancyjny wobec innych religii. Jednak w ostatnich latach w Indonezji większe wpływy zyskały konserwatywne i radykalne ruchy islamskie. Podsycają je między innymi kaznodzieje i darczyńcy z państw Zatoki Perskiej, którzy chcą szerzyć fundamentalistyczny salafizm w kraju Azji Południowo-Wschodniej. Mimo to przywódcy największych organizacji islamskich wyrazili ostatnio radość z wizyty papieża. Mają nadzieję, że obecność papieża wzmocni wzajemne zaufanie i harmonię między wspólnotami religijnymi.
Oprócz islamu oficjalnie uznaje się pięć innych religii i wyznań: protestantyzm, katolicyzm, buddyzm, hinduizm i konfucjanizm. Spośród prawie 280 milionów Indonezyjczyków ponad 87% to muzułmanie, około 12% to chrześcijanie, a jedna czwarta z nich to katolicy. Ta trzecia co do wielkości demokracja na świecie jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej członkiem grupy G20. Do czasu uznania niepodległości od Holandii w 1949 r. różnymi częściami kraju rządziły władze kolonialne.
Dialog w wielości kultur
Głównymi tematami azjatyckiej podróży Franciszka będą: dialog i pokojowe współistnienie między różnymi wyznaniami, poszukiwanie harmonii w wielości kultur, troska o stworzenie zagrożone kryzysem klimatycznym, bliskość i wsparcie dla młodych i mniejszościowych Kościołów (z wyjątkiem maleńkiego Timoru Wschodniego, byłej kolonii portugalskiej, która właśnie powróciła z wojny o niepodległość od Indonezji i z 98% populacji ma największy odsetek katolików na świecie).
W piątek rano papież odleci z Indonezji do Papui-Nowej Gwinei. Od poniedziałku (9 września) do środy będzie w Timorze Wschodnim. W dniach 11-13 września złoży wizytę w Singapurze. Franciszek wygłosi w sumie 16 przemówień, wszystkie w języku włoskim, z wyjątkiem czterech w Timorze Wschodnim, które będą w języku hiszpańskim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |