fot. cathopic

Kim są współcześni bożogrobcy?

Bł. Pius IX wspierał Polskę i Miechów w czasach powstania styczniowego – stąd współcześni bożogrobcy, mający swoją polską rezydencję w Miechowie przy bazylice Grobu Bożego, chcą w niedzielę 9 lutego przypomnieć związki papieża z Miechowem i uczcić rocznicę śmierci Papieża, który zmarł 7 lutego 1878 r. W tym roku przypada także 25. rocznica beatyfikacji Piusa IX.

Będzie wówczas gościł w Miechowie o. Nikodem Gdyk, Gwardian Komisariatu Ziemi Świętej w Krakowie, który odprawi Mszę św. w bazylice Grobu Bożego i  przypomni serce okazane przez papieża Piusa IX Polakom i mieszkańcom Miechowa. Będzie także modlitwa o kanonizację bł. papieża Piusa IX, a po Mszy św. nastąpi wręczenie medali Kustodii Ziemi Świętej, przyznanych przez Kustosza Ziemi Świętej – Gwardiana Góry Syjon i Grobu Bożego w Jerozolimie, o. Francesco Pattona OFM.

– Na wiadomość o przegranej bitwie miechowskiej, rozegranej 17 lutego 1863 r., gdy nastąpił pogrom Miechowa i mord ludności, w tym młodzieży krakowskiej, Pius IX bardzo szybko przekazał dla miasta 3 tysiące franków z złocie – mówi KAI Stanisław Osmenda, kustosz stałej siedziby Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, która znajduje się w Miechowie. – Tę informacje przekazał papieżowi jeden z księży, który uratował się z rzezi. Poprzez uroczystość w najbliższą niedzielę chcemy przypomnieć postać papieża i jego troskę o Polaków oraz o Miechów  – dodaje. 

>>> Wyszukiwarki cmentarne pomagają znaleźć grób bliskiej osoby

Przypomina także, że w tym roku  przypada 25. rocznica beatyfikacji bł. papieża Piusa IX, którego obraz, znajdujący się w Miechowie, w bibliotece – sali reprezentacyjnej lokalu  Polskiego Zwierzchnictwa OESSH, został uroczyście pobłogosławiony przez kard. Fernando Filoniego, Wielkiego Mistrza  Zakonu. Miało to miejsce podczas VIII Miechowskich Dni Jerozolimy, 14 września 2024 r.

Pius IX wzywał do modlitwy za Polskę pod zaborami, za Polskę umęczoną powstaniem styczniowym – zarządził w tym celu modlitwy i procesje, np. 10 września 1863 r. w bazylice na Lateranie Ojciec Święty Pius IX wraz z wiernymi modlił się za Polskę i Polaków. Obecni tam Polacy wołali do Papieża po łacinie: Vivat Pius IX – defensor Poloniae. W ślad za Papieżem  biskupi  wielu krajów Europy i Ameryki ogłosili modły za Polskę. We Francji założono nawet specjalne stowarzyszenie, które zbierało także fundusze na pomoc walczącej Polsce.

Wezwanie Piusa IX skierowane do całego chrześcijańskiego świata o modlitwy za Polskę przyjęto w walczącym kraju z ogromną wdzięcznością. Papież wygłaszał apele wsparcia dla Polski, głosił  homilie jej dedykowane, w efekcie czego nastąpiło zerwanie stosunków dyplomatycznych między Petersburgiem, a Stolicą Apostolską. Słowa Piusa IX o walczącej Polsce obiegły cały świat. Przytaczała je prasa europejska i światowa.

>>> Jubileusz 2025: wielkie znaczenie grobu św. Piotra w Watykanie

Bitwa pod Miechowem, rozegrana 17 lutego 1863 r. to  bitwa pomiędzy oddziałami polskimi, a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego. Została stoczona przez liczący ok. 1500 ludzi oddział pułkownika Apolinarego Kurowskiego, który wyruszył z Ojcowa w kierunku operującego w Kieleckiem Mariana Langiewicza, celem przełamania zorganizowanej przez Rosjan blokady na tym kierunku. Oddział starł się z rosyjskim zgrupowaniem kontrolującym szosę Kraków–Kielce. Walka przeniosła się do miasta, w którym znajdował się silny garnizon zaborcy. Miechowa nie udało się zdobyć i cała tzw. „wyprawa na Miechów” zakończyła się fiaskiem. Rosjanie stracili ok. 80 zabitych i rannych, straty polskie były większe i wyniosły co najmniej 130 powstańców.

W Miechowie, położonym niedaleko Krakowa, przez ponad 650 lat znajdowała się siedziba Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Pańskiego w Jerozolimie a w 2010 r. w budynku poklasztornym została ustanowiona stała siedziba Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. W bazylice miechowskiej znajduje się zaś najstarsza na świecie replika Grobu Bożego (z początku XVI w.), która była przez wieki celem pielgrzymek wiernych pragnących oddać cześć Chrystusowi Zmartwychwstałemu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze