![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2024/08/etienne-dayer-Gh1jf-oDv2Q-unsplash-900x380.jpg)
Fot. Etienne Dayer/unsplash
Kirgistan: nowe prawo może spowodować zamknięcie wielu Kościołów
Chrześcijańska organizacja non-profit „Open Doors” wspierająca i monitorująca prześladowanych chrześcijan, ostrzega, że nowa ustawa w Kirgistanie może mieć dramatyczne skutki dla żyjących tam chrześcijan.
W tej byłej republice sowieckiej wolność religijna jest stopniowo ograniczana, a ustawa o religii, która weszła w życie 1 lutego, może doprowadzić do zamknięcia wielu Kościołów chrześcijańskich w tym kraju o przeważającej większości muzułmańskiej, poinformowano w komunikacie.
Nowa ustawa, uchwalona przez parlament 26 grudnia 2024 r. i podpisana przez prezydenta 22 stycznia 2025 r., nakłada na wszystkie wspólnoty religijne w kraju obowiązek zarejestrowania się u władz w celu uzyskania zezwolenia, które musi być odnawiane co pięć lat. Wymagana jest bardzo duża liczba podpisów członków, co sprawia, że nie mogą istnieć legalnie wspólnoty liczące mniej niż 500 dorosłych członków. Uzyskania zezwolenia wymaga również prawo do głoszenia kazań i nauczania dorosłych lub dzieci.
>>> Kirgistan: stolica wchłonie 28 miejscowości, przez co jej powierzchnia trzykrotnie wzrośnie
Według „Open Doors”, wymóg złożenia podpisów jest „zadaniem niemal niemożliwym”, ponieważ wielu chrześcijan woli pozostać anonimowych z obawy przed represjami lub naruszeniem ich prywatności, np. poprzez oficjalne podsłuchy. Chrześcijanie, zwłaszcza konwertyci z islamu, zazwyczaj gromadzą się w małych kościołach domowych i wolą nie rejestrować się, aby nie zwracać na siebie uwagi i nie narażać się na prześladowania.
W wielu krajach Azji Środkowej osobiste wolności są zagrożone przez autokratyczne rządy, ale w Kirgistanie sytuacja pogorszyła się najbardziej w ciągu ostatniego roku, informuje „Open Doors”. Kraj, który aż do zmiany władzy w 2020 r. nie był uważany za autorytarny, w ciągu roku spadł o 14 miejsc, na 47. miejsce wśród 50 krajów o największych prześladowaniach chrześcijan – podaje coroczny raport organizacji. To stanowi największe pogorszenie sytuacji chrześcijan w kraju w chwili obecnej. Coraz częściej wielu chrześcijan schodzi do podziemia.
>>> Kirgistan: władze wprowadzają zakaz zakrywania twarzy i inne ograniczenia związane z religią
Jak podaje „Open Doors”, w Kirgistanie odnotowano wyraźny wzrost przemocy wobec Kościołów chrześcijańskich, na przykład w postaci ataków z użyciem kamieni lub wtargnięć grup stosujących przemoc do miejsc kultu. Szczególnie dyskryminowani są byli muzułmanie, którzy przeszli na chrześcijaństwo. Kobiety z tej grupy są wielokrotnie bite i zastraszane przez swoich mężów, a w niektórych przypadkach są nawet wyrzucane z domów wraz z dziećmi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |