Kirgistan: stolica wchłonie 28 miejscowości, przez co jej powierzchnia trzykrotnie wzrośnie
Wskutek reformy administracyjnej, która wejdzie w życie 30 sierpnia, powierzchnia Biszkeku, stolica położonego w Azji Środkowej Kirgistanu, stanie się trzykrotnie większa, a populacja miasta wzrośnie o 114 tys. osób – informują kirgiskie media.
Oprócz Biszkeku reforma dotknęła szereg innych miast. W skład liczącego 3 tys. lat, położonego w Dolinie Fergańskiej miasta Osz wejdą 22 wioski, a „południowa stolica” zwiększy swoją powierzchnię dwukrotnie. Miastu przybędzie 91 tys. nowych mieszkańców. Obecnie liczbę mieszkańców Biszkeku szacuje się na ok. 1,1 mln mieszkańców, Osz ok. 460 tys. Cały Kirgistan liczy niewiele ponad 7 mln osób.
>>> Mieszkańcy Kirgistanu zaniepokojeni narastającą islamizacją edukacji
Reforma obejmie również inne miasta, zarówno obwodowe (Kirgistan podzielony jest na siedem obwodów i dwa miasta wydzielone – Osz i Biszkek), jak też mniejsze, takie jak Bałykczy, który jest kurortem nad jeziorem Issyk-kul.
W związku z reformą zmieni się liczba okręgów i zostaną rozpisane nowe wybory do władz samorządowych.
Kirgistan to państwo powstałe po rozpadzie ZSRR. Leży w Azji Centralnej, sąsiaduje z Kazachstanem, Uzbekistanem, Tadżykistanem i Chinami. Ponad 93 proc. kraju zajmują góry, z czego jedna trzecia to tereny położone na wysokości powyżej 3 tys. m n.p.m.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |