fot. PAP/Tomasz Gzell

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć kredą drzwi do domu?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kredą pobłogosławioną 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego oznaczamy drzwi naszych domów, pisząc K+M+B lub C+M+B. Obie formy są poprawne.

O tych zasadach przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Gest ten wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Rzecznik Episkopatu Polski wskazuje na oficjalną wykładnię Kościoła katolickiego odnośnie do oznaczania kredą drzwi domów i mieszkań. Jest ona zawarta w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II.

fot. pixabay>>> Rzecznik Episkopatu: wstańmy z kanapy i idźmy w Orszaku Trzech Króli

Pobłogosławioną kredą oznaczamy drzwi krzyżem, cyframi nowego roku oraz inicjałami tradycyjnych imion świętych, czyli Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2020) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2020), co tłumaczy się dodatkowo jako +Christus mansionem benedicat+ (Niech Chrystus błogosławi [ten dom]). „Zgodnie z dokumentem Stolicy Apostolskiej, gesty te wyrażają prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych Mędrców” – przypomina rzecznik ks. Rytel-Andrianik.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana również świętem Trzech Króli, jest jednym z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami (obok np. Bożego Narodzenia). 6 stycznia wierni mają więc obowiązek uczestniczenia we mszy świętej oraz korzystania z odpoczynku duchowego i fizycznego, jak w każdą niedzielę. W ten dzień przez miasta i miasteczka przechodzi wiele Orszaków Trzech Króli, bardzo popularnych w ostatnich latach.

Zobacz także
Wasze komentarze