Fot. Domena Publiczna

Kochamy każde dziecko – obrońcy życia na Jasnej Górze

Każde życie to cud – przypominają z Jasnej Góry uczestnicy 37.ogólnopolskiej pielgrzymki obrońców życia.

Zapewniają, że nie ustają nade wszystko w modlitwie o szacunek do życia na każdym jego etapie. Podkreślają, że wobec „wielkiego krzyku feministek” wyzwaniem jest dziś wsparcie rodziny i edukacja. Do Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia należy ok. 80 różnych stowarzyszeń i organizacji.

dr. Paweł Wosicki fot. youtube.com

Jak podkreślił dr Paweł Wosicki, prezes Federacji spotkanie stanowi okazję do podsumowania roku działalności, mierzonego od uroczystości Zwiastowania Pańskiego i wyznaczeniu zadań na przyszłość.

– To był bardzo trudny rok dla obrońców życia. Było duże oczekiwanie, że poprawimy prawo i że będzie ono również chronić dzieci chore, tego nie udało się zrobić. Doszło do podziału naszego środowiska, to przyniosło gorzkie owoce – powiedział dr Wosicki.

Zauważył, że ten rok to także wiele dobrych rzeczy wypracowanych na rzecz życia. – Program 500 + dla rodzin, zaprzestanie finansowania in vitro z budżetu państwa, wycofanie pigułki ellaOne – wylicza prezes.

Działacz pro-life podkreślił, że Federacja widzi obronę życia bardzo szeroko, nie tylko jako ustanowienie „super prawa”. – Chodzi także właśnie o wsparcie dla rodzin, o edukację, czyli kształtowanie postaw za życiem a także o aspekty prawne – powiedział, dodając, że aborcja jest wynikiem szeregu zaniedbań wcześniejszych, nieuporządkowania moralnego, braku świadomości, postaw.

Prezes Federacji podkreśla, że choć Polska na tle innych krajów europejskich ma prawo chroniące życie, to jednak w tym obszarze wiele jest jeszcze do zrobienia. – Agresja środowisk feministycznych nie może być przyczyną, żeby się wycofać z pewnych działań już podejmowanych. Tu chodzi szczególnie o stronę prawną, ale i edukacyjną. Coraz częściej widać, że natrafia na problemy – powiedział.

Dr Wosicki przypomniał ostatnie wydarzenia zakazujące organizowania na uniwersytetach spotkań z
amerykańską obrończynią życia Rebekką Kiessling. – Myślę, że taka postawa niechętnych do pokazywania prawdy o życiu wynika także stąd, że wobec krzyku feministek, niektórzy uważają, że nie warto podejmować tego tematu – zauważył.

Jego zdaniem głównym problemem jest dziś także walka z przeświadczeniem, że „obrona życia i praw dziecka są przeciwne prawom kobiet”. – Nigdy kosztem kobiety nie bronimy życia dziecka, bronimy jednego i drugiego – przypomina Wosicki.

W ramach działań edukacyjnych rusza właśnie kampania „Kochamy każde dziecko”. – Przygotowany został specjalny informator uświadamiający m.in. czym jest aborcja i jakie są jej skutki – powiedział Antonii Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia.

Pielgrzymka Obrońców Życia rozpoczęła się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej, którą celebrowali abp Stanisław Nowak z Częstochowy i bp Jan Szkodoń z Krakowa, członek Rady Episkopatu ds. Rodziny.

– Nigdy nie możemy zgodzić się na zabijanie, w tej sprawie musimy być kategoryczni – mówił w kazaniu abp Nowak. Metropolita senior arch. częstochowskiej zauważył, że choć mamy w Polsce prawodawstwo i szczycimy się, że u nas nie jest ono najgorsze, to jednak nigdy nie możemy się zgodzić na to, by można było jakieś dziecko zabić, tylko dlatego, że może być niepełnosprawne.
Uczestnicy pielgrzymki podkreślają, że najskuteczniejszym sposobem obrony życia jest modlitwa. Dlatego zachęcają do włączania się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przyrzeczenia zostały złożone także podczas Mszy św. inaugurującej dzisiejsze spotkanie.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia przypomina, że w Sejmie wciąż czeka projekt wzmacniający prawną ochronę życia dzieci poczętych, w tym przede wszystkim prenatalnie chorych. Obrońcy Życia z nadzieją przyjmują deklaracje niektórych polityków, którzy podkreślają konieczność zmian prawa tak, aby chroniło ono także dzieci chore.

Polska jest pierwszym krajem, który w warunkach demokracji odrzucił ustawodawstwo pozwalające na aborcję i zastąpił je ustawą chroniącą życie. Jest to precedens, będący szansą na nowy trend w ustawach o aborcji na całym świecie. Odrzucenie legalności aborcji jest częścią dziedzictwa ruchu społecznego „Solidarność”, która walczyła o podstawowe prawa obywatelskie, w tym o to najważniejsze – prawo do życia.

Polskie doświadczenia w obronie życia są źródłem cennych argumentów dla działaczy na rzecz prawa do życia z całego świata. Wykazuje ono jednoznacznie pozytywne oddziaływanie ustawy chroniącej życie na funkcjonowanie całego społeczeństwa.

Parlament Europejski przegłosował 13 grudnia 2016 r. roczny raport na temat sytuacji podstawowych praw w Unii Europejskiej w 2015 r. w którym forsuje tzw. Prawa reprodukcyjne i seksualne, obejmujące między innymi prawo do „legalnej i bezpiecznej” aborcji. Uchwalony dokument, choć nie ma żadnej mocy prawnej, ma za zadanie wywrzeć w tych kwestiach presję na rządach państw członkowskich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze