fot. oblaci.pl

Trwa Kongres Polskiej Prowincji misjonarzy oblatów, „Z Maryją i jak Maryja” [WIDEO] [ZDJĘCIA]

W Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej 18 maja rozpoczął się Kongres Polskiej Prowincji. Wydarzenie przekładane było ze względu na panujące obostrzenia pandemiczne. Udało się je zorganizować w maju po zgłoszeniu spotkania odpowiednim służbom sanitarnym i porządkowym.

W Kongresie uczestniczy 44 delegatów wraz z obsługą medialną. Część misjonarzy będzie łączyć się online chociażby ze względu na ograniczenia, jakie wciąż panują w niektórych krajach. Kongres rozpoczął się od nabożeństwa w kaplicy domowej. Przedtem zebranych powitał prowincjał o. Paweł Zając OMI. Kilka uwag praktycznych przekazał także o. Marcin Wrzos OMI – moderator spotkania. Modlitwie przewodniczył o. Sebastian Łuszczki OMI – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze oraz radny prowincjalny i delegat na Kongres. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli do sali obrad, gdzie obejrzeli premierę dokumentu o Słudze Bożym o. Ludwiku Wrodarczyku OMI.

>>> W Belgii znów można uczestniczyć we mszy św. „Ludzie naprawdę są spragnieni Eucharystii” – mówią oblaci

prowincjał o. Paweł Zając OMI, fot. oblaci.pl

>>> Oblaci mają być „specjalistami od Słowa Bożego”. Pierwsi misjonarze uczyli się Biblii na pamięć

Dlaczego oblaci zebrali się na Kongresie? Jakie stawiają sobie cele w związku z tym spotkaniem? O tym mówi prowincjał o. Paweł Zając OMI. – To poważne wydarzenie. Gromadzi nas raz na kilka lat – mówi o. Zając OMI. Hasło Kongresu brzmi: „Przeżywanie misji oblackiej z Maryją i jak Maryja„. Oblaci proszą wszystkich przyjaciół misji i misji oblackich o to, by w czasie Kongresu towarzyszyć im modlitwą w intencji dobrych owoców tego spotkania.

Podczas drugiego dnia kongresowego omówiono poszczególne zapisami Dyrektorium Prowincji. Stanowi ono uściślenie zapisów Konstytucji i Reguł dla poszczególnych jurysdykcji Zgromadzenia. Referat pt.: “Na oblackich drogach z Maryją i jak Maryja” wygłosił o. dr Adam Wojtczak OMI – wykładowca mariologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. Ojciec Adam przypomniał najważniejsze rysy maryjne w charyzmacie oblackim. Podkreślał pierwszeństwo modlitwy nad działaniem w życiu duchowym. Przestrzegał przed nadmierną uczuciowością, z której nie płynie żadne działanie. Ostrzegał też przed błędami dogmatycznymi w przepowiadaniu i zachęcał, by budować pobożność maryjną w oparciu o Pismo Święte i naukę Kościoła posoborowego. Na koniec przypomniał, że Konstytucje i Reguły wzywają oblatów, aby szerzyli nabożeństwo do Niepokalanej Dziewicy, ale podstawowym warunkiem jest zdrowa pobożność. Po jego wystąpieniu rozpoczęła się praca w grupach tematycznych oraz sprawozdanie sekretarzy.

Kulminacyjnym jego momentem była natomiast msza św. sprawowana w kodeńskiej bazylice przez biskupa diecezji siedleckiej – Kazimierza Gurdę. Jak mówił w homilii:

Temat Kongresu, bardzo aktualny, dotyka bezpośrednio pracy misyjnej, której zgromadzenie ojców oblatów się oddaje, ale w szerszym zakresie obejmuje działalność Kościoła. Maryja była obecna – jak to mówimy – w wieczerniku naszych dziejów, weszła wraz z pierwszymi ewangelizatorami: ze św. Wojciechem czy też ze świętymi Cyrylem i Metodym od Konstantynopola – w dzieje polskiego Kościoła, czyli w życie tych, którzy w Jezusa uwierzyli. Potwierdzają to najstarsze dokumenty naszej architektury i kultury. Od samego początku chrześcijaństwa w Polsce budowane kościoły nosiły tytuły maryjne. Modlitwy, którymi modlili się nasi przodkowie, były modlitwami zanoszonymi do Boga przez pośrednictwo Maryi. Świadectwem jest Bogarodzica. Pierwsze sanktuaria były sanktuariami poświęconymi Maryi. Również i to, w którym jesteśmy, a którym, drodzy bracia oblaci, wy się opiekujecie i którego jesteście kustoszami.

Wasze zgromadzenie oblatów misjonarzy Maryi Niepokalanej związane jest z Maryją. Sama nazwa zgromadzenia o tym świadczy. Wasz założyciel św. Eugeniusz de Mazenod jest tego najlepszym przykładem. Wasza praca na misjach związana jest z obecnością Maryi. Ona wspiera tych, którzy głoszą Ewangelię Jej Syna ludom, które o Nim dotąd nie słyszały lub słyszały niewiele. Świadczy o tym wasza posługa tu w kodeńskim sanktuarium wszystkim, którzy tu przybywają, aby wyprosić u Maryi – Królowej Podlasia opiekę, pomoc w zmaganiu się o wiarę, nadzieję i miłość.

Teraz spójrzmy na działalność ewangelizacyjną, która jest wzorowana na Maryi, na Jej relacji, na Jej wierze, na Jej zaufaniu, na Jej miłości do Ojca, do Syna i do Ducha Świętego. Trzeba nauczyć się mówić o Jezusie tak jak Maryja. Trzeba nauczyć się wierzyć w Jezusa tak jak Maryja. Trzeba ufać Jezusowi tak jak Maryja. Trzeba nauczyć się kochać Jezusa tak jak Maryja. Trzeba nauczyć się kochać Kościół tak jak Maryja. Tę zdolność musi zdobyć ten, kto chce być dobrym i skutecznym misjonarzem, ewangelizatorem.

Trzeci dzień o roli świeckich w oblackim charyzmacie

Wprowadzeniem w tematykę kolejnego dnia kongresowego była prelekcja o. Wojciecha Kowalewskiego OMI z Prowincji Francuskiej. Dzielił się on doświadczeniem współpracy ze świeckimi m.in. z czasów swojej posługi w sanktuarium w Lourdes. Podkreślał, że charyzmat nie jest własnością duchownych i misjonarzy, ale darem Ducha Świętego, który został ofiarowany całemu Kościołowi. W tym kluczu odbyły się debaty w grupach tematycznych, w których postawiono pytanie o jeszcze lepsze sposoby współpracy z osobami świeckimi w dziele ewangelizacyjnym. Dopełnieniem refleksji kongresowych były wystąpienia świeckich, którzy od lat współpracują z misjonarzami oblatami. Podczas obrad słowo do zgromadzonych w Kodniu skierowali: radny generalny na region Europy – o. Antoni Bochm OMI oraz superior generalny – o. Louis Lougen OMI.

Wieczornej Eucharystii przewodniczył o. Paweł Wyszkowski OMI – Superior Delegatury na Ukrainie i w Rosji. W słowie skierowanym do uczestników Kongresu przywołał moment przygotowań do jubileuszu 100-lecia Polskiej Prowincji. Na ręce prowincjała przekazał dar w postaci obrazu Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI, który właśnie z Kodnia wyruszył na Ukrainę, aby głosił Ewangelię.

Galeria (21 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze