Fot. Marcin Wrzos OMI/Misyjne Drogi

Kodeń: XVI Podlaska Konna Pielgrzymka w hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej [+GALERIA]

W dniach 14-15 sierpnia w kodeńskim sanktuarium maryjnym odbywają się główne uroczystości odpustowe. Są one pamiątką papieskiej koronacji wizerunku w 1723 roku. Było to trzecie takiej rangi wydarzenie w ówczesnych granicach Rzeczypospolitej. Do Kodnia po raz szesnasty przybyła również Podlaska Konna Pielgrzymka w hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej – czytamy na oblaci.pl.

Pielgrzymi w siodle przemierzali podlaskie sanktuaria, aby pokłonić się Królowej Podlasia. Podczas Eucharystii rozpoczynającej uroczystości odpustowe obejmą honorową wartę w bazylice, a podczas sumy o godzinie 18.00 poprowadzą obraz Matki Bożej Kodeńskiej na kalwarię.

Na czele pielgrzymki jechali księża: ks. Maciej Majek oraz ks. Dariusz Cabej.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydaje bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kodeński kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI. 

Galeria (8 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze