fot. br. W. Ratajczak OMI
Kodeń: zjazd proboszczów, rektorów i ekonomów
W dniach 20–22 października w Kodniu odbywa się zjazd proboszczów, rektorów i ekonomów Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. To coroczne spotkanie łączy wymiar formacyjny z praktycznym, umożliwiając wymianę doświadczeń w pracy duszpasterskiej i zarządzaniu wspólnotami.

W zjeździe uczestniczy m.in. asystent ekonoma prowincjalnego. Podkreśla on, że spotkanie odbywa się każdego roku, aby omawiać bieżące sprawy funkcjonowania prowincji, a także wyzwania związane z finansami, administracją i zarządzaniem placówkami oblackimi.
Spotkanie daje też okazję do wspólnej modlitwy, dzielenia się doświadczeniami oraz dyskusji o nowych trendach w energetyce i technologiach wspierających pracę duszpasterską i posługę ekonoma we wspólnotach i dziełach prowadzonych przez oblatów.
>>> Przyjaciele Misji: zaplecze dzieła misyjnego
Coroczne zjazdy tego typu pozwalają uczestnikom lepiej organizować życie prowincji, odpowiadać na potrzeby wspólnot i wzmacniać więzi między członkami prowincji.

***
W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Od października 2025 roku posługę Prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej pełni o. Wojciech Popielewski OMI.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |
Abp Szewczuk: Rosja chce ostatecznie rozwiązać kwestię ukraińską, tak jak naziści – kwestię żydowską
Nuncjusz apostolski w Polsce do przełożonych zgromadzeń męskich: sprawować władzę to pomagać innym wzrastać
Świecka misjonarka: dla tej kobiety to był znak, że Bóg nie zapomniał o Mozambiku [ROZMOWA]





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny