Kolejna szansa na zorze polarne w Polsce
W najbliższych godzinach, być może tez w nocy z niedzieli na poniedziałek, będziemy mieli kolejną szansę, by obserwować nad Polską zorze polarne. O swoich obserwacjach poinformował znany popularyzator astronomii Karol Wójcicki, który przekonuje, że na niebie utrzymują się doskonałe parametry potrzebne do wystąpienia tego zjawiska.
Jeszcze niedawno pojawiły się informacje o tym, że może być bardzo dobrze widoczna w Polsce (chodziło o noc z 30 na 31 lipca). Okazuje się, że już po kilku dniach możemy mieć kolejną szansę, by obserwować to niecodzienne zjawisko. O tym, że od kilku godzin w niedzielę utrzymują się „świetne warunki” do tego, poinformował Karol Wójcicki, autor bloga „Z głową w gwiazdach”.
„Parametr Bz w zasadzie od północy jest na głębokim minusie, a to najlepszy wyznacznik tego, czy zorza będzie, czy nie” – napisał popularyzator astronomii w mediach społecznościowych. Podkreślił, że choć nie wiadomo, „jak długo to się utrzyma”, to nie wykluczył że skoro trwa to już 16 godzin, „to może wytrzyma jeszcze 6 kolejnych”. „Trzymajcie kciuki. Przy takich parametrach zorza w zasadzie jest gwarantowana” – przyznał.
Wspomniał jednocześnie o zapowiedziach z początku tygodnia. „Oczywiście można zastanawiać się, czy tym razem nie będzie niewypału jak poprzednio. To zawsze jest możliwe. W poniedziałek jednak czekaliśmy na dobre warunki, które finalnie nie nadeszły (tzn. dziś wiemy, że przyszły przed świtem i były dużo słabsze od oczekiwanych). Dziś jest tak, że świetne warunki JUŻ TU SĄ. Wystarczy, aby wytrzymały do zapadnięcia zmierzchu i będzie z tego zorza!” – czytamy we wpisie na Facebooku. „Wiem, że pogoda dziś taka sobie, ale jeśli tylko będziecie mieli okienko pogodowe – warto zapolować po zmierzchu. Gdy zacznie się ściemniać dam jeszcze znać, jak wygląda aktualna sytuacja i czy aby nic się w niej nie popsuło. Bądźmy dobrej myśli” – podsumował Wójcicki.
Zorza – co to takiego?
Zorza polarna to obserwowane w górnej atmosferze, w pobliżu biegunów magnetycznych planety, zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym. Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |