Paulu, wyspa Sulawesi, 10.10.2018r, fot. Hotli Simanjuntak, EPA

Kolejne trzęsienie ziemi w Indonezji

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Trzy osoby zginęły w wyniku trzęsienia ziemi na indonezyjskiej wyspie Jawa – poinformowały w czwartek rano czasu lokalnego władze w Dżakarcie. Według amerykańskiej służby geologicznej USGS trzęsienie miało magnitudę 6.

Trzęsienie nawiedziło w nocy ze środy na czwartek czasu lokalnego indonezyjskie wyspy Jawa i Bali. Rzecznik Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof Sutopo Purwo Nugroho poinformował, że trzy osoby zginęły na Jawie pod gruzami domów. Według USGS epicentrum trzęsienia znajdowało się 40 km na północny wschód od miasta Sumberanyar na Jawie, na głębokości ponad 10 km.

US Geological Survey, fot. EPA

Wstrząsy zniszczyły niektóre budynki i wywołały panikę wśród mieszkańców Jawy i Bali. Niespełna dwa tygodnie temu silne trzęsienie ziemi na innej indonezyjskiej wyspie, Celebes, spowodowało znaczne straty i śmierć ponad 2 tysięcy ludzi.

W czwartek nad ranem czasu miejscowego trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 nawiedziło sąsiednią Papuę Nową Gwineę. Jego epicentrum znajdowało się 125 km na wschód od miasta Kimbe. Nie ma informacji o ewentualnych ofiarach i zniszczeniach. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 zarejestrowano w czwartek nad ranem także w pobliżu rosyjskich Wysp Kurylskich. Papua Nowa Gwinea, Indonezja i Kuryle znajdują się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia czyli bardzo aktywnym regionie sejsmicznym, który otacza Ocean Spokojny. Znajdują się tam 452 wulkany i występuje ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

fot. Hotli Simanjuntak, EPA

Trudna sytuacja również w Stanach Zjednoczonych
Potężny huragan Michael uderzył w wybrzeże Florydy. Huragan- z towarzyszącym mu wiatrem osiągającym prędkość 250 kilometrów ma godzinę – uderzył w wybrzeże Florydy. Żywioł osiągnął czwartą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona.

fot. PAP/EPA/NOAA

„To najsilniejszy huragan, który uderzył we Florydę od stu lat” informuje gubernator Florydy Rick Scott. Według Narodowego Centrum Huraganów, Michael może podnieść poziom wód o prawie 4,5 metra. Potężne szkody wyrządza także wiatr. „Płonie bardzo wiele transformatorów, zrywane są linie wysokiego napięcia. Na ulicach wybuchają pożary, ale nie ma ich kto gasić” relacjonował reporter CNN. Zagrożona jest również sąsiednia Georgia. „To jest huragan, który wyrządzi poważne szkody. Ale najważniejsze jest życie – chrońcie siebie, chrońcie swoje rodziny. Pomóżcie tym, którzy potrzebują wsparcia” mówi gubernator Georgii Nathan Deal. 

Prezydent Donald Trump ogłosił stan pogotowia dla całej Florydy, co umożliwia agendom federalnym udzielenie władzom stanowym i lokalnym pomocy w zwalczaniu skutków żywiołu. Wcześniej do pomocy w ewakuacji skierowano około 2,5 tys. żołnierzy florydzkiej gwardii narodowych. (zdjęcia: Dan Anderson, PAP/EPA)

Galeria (4 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze