Kolumbia najniebezpieczniejszym krajem dla obrońców przyrody, w 2023 roku zabito ich tam 79
Kolumbia, gospodarz tegorocznej konferencji ONZ ws. bioróżnorodności COP16, była w 2023 roku najniebezpieczniejszym krajem dla obrońców przyrody i praw do ziemi; aż 79 takich działaczy zostało tam zamordowanych – ogłosiła w poniedziałek organizacja pozarządowa Global Witness.
Liczba obrońców środowiska naturalnego zamordowanych w Kolumbii w 2023 roku jest najwyższą, jaką odnotowano w jednym kraju w ciągu 12 miesięcy, odkąd w 2012 roku Global Witness zaczął prowadzić takie statystyki.
„Ta liczba jest naprawdę przerażająca” – oceniła przedstawicielka organizacji Laura Furones. Podkreśliła, że prawdziwy bilans może być jeszcze wyższy, ponieważ dane zawarte w raporcie są prawdopodobnie niekompletne.
>>> Stanisław Jaromi OFMConv: chrześcijańska ekologia proponuje duchowość antykonsumpcyjną
Łącznie na świecie w 2023 roku zabitych zostało 196 aktywistów działających w dziedzinie ochrony przyrody i praw do ziemi. Aż 85 proc. z wszystkich tych zabójstw odnotowano w Ameryce Łacińskiej.
Kolumbia była na szczycie niechlubnego rankingu również w 2022 roku, gdy zamordowano tam co najmniej 60 działaczy.
Agencja Reutera ustaliła w ubiegłym roku, że zabójstwa aktywistów w Kolumbii miały długotrwałe negatywne skutki dla ochrony przyrody, a w niektórych miastach, gdzie dochodziło do takich zbrodni, odnotowano wyraźny wzrost tempa wycinki lasu.
Konferencja COP16 odbędzie się w kolumbijskim mieście Cali w dniach od 21 października do 1 listopada. Wiceprezydentka Kolumbii Francia Marquez zapowiedziała, że konferencja odda cześć zamordowanym aktywistom.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |