Amazonia

fot. EPA/Rio Branco Firemen

Kolumbia: olbrzymie pożary lasów – spłonęło ponad 100 tys. ha!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Podczas gdy ogień niszczy olbrzymie połacie brazylijskich lasów i sawanny, również w sąsiedniej Kolumbii spłonęło 105 000 ha lasów – poinformowały w sobotę tamtejsze źródła wojskowe. Przyczyną są podpalenia.

Wprawdzie pożary lasów i sawanny powtarzają się w Kolumbii każdego lata, ale w tym roku – jak wynika z raportów wojskowych – ogień zaatakował wyjątkowo rozległe obszary wskutek celowych podpaleń. Krajowi grozi klęska ekologiczna na miarę pożarów w brazylijskiej Amazonii – pisze agencja EFE.

Według danych kolumbijskiego Instytutu Hydrologii, Meteorologii i Studiów Środowiska Naturalnego (Ideam) obszary leśne kraju to 58,6 miliona hektarów.

>>> Amazonia płonie! Co minutę znika obszar wielkości boiska piłkarskiego

Jak stwierdza ogłoszony w sobotę raport krajowej dyrekcji kolumbijskiej straży pożarnej, „98 proc. pożarów lasów, które wybuchły w sierpniu, zostało wywołanych przez ludzi”.

W Brazylii od początku roku odnotowano 83 tys. pożarów; to o 77 proc. więcej w porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym. Wiele pożarów wybuchło na obszarach wylesionych przez ludzi, wypalających grunt pod uprawy lub pastwiska.

W granicach Brazylii leży ok. 60 proc. terenów Amazonii, która rozciąga się również na inne państwa Ameryki Południowej: Boliwię, Kolumbię, Wenezuelę, Ekwador, Peru, Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską – francuskie terytorium zależne.

Na przyszły tydzień zaplanowano spotkanie przedstawicieli państw Ameryki Południowej, na którym ma być ustalona wspólna polityka ochrony lasów Amazonii. 

Zobacz także
Wasze komentarze