Kolumbia: przygotowania do wizyty papieża Franciszka

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek odwiedzi Kolumbię w dniach 6-11 września br. Mówi się o nim jak o misjonarzu pojednania i posłańcu pokoju ze względu na szczególny czas, w którym znajduje się Kolumbia. Rząd tego kraju odbudowuje porozumienie z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

Pierwszym etapem tego procesu jest rozbrojenie polegające m.in. na masowym oddawaniu broni przez partyzantów. Kościół włącza się w ten dialog pokojowy mediując pomiędzy stronami zainteresowanymi oraz otaczając opieką rodziny ofiar. Według aktualnych szacunków każdy Kolumbijczyk bez wyjątku był w bezpośredni sposób dotknięty tragedią tej trwającej już ponad 50 lat wojny.

„Znaczenie papieskiej wizyty w tym kraju jest dwojakie: z jednej strony będą to odwiedziny tamtejszego Kościoła, a z drugiej znaczący wkład papieża w budowanie pokoju w tym kraju. W czasie swej wizyty w Kolumbii Franciszek odwiedzi Bogotę, Villavicencio, Medellín i Cartagenę – mówi Radiu Watykańskiemu prof. Gianni La Bella, śledzący z ramienia Wspólnoty św. Idziego sytuację w Kolumbii. – Miasto Villavicencio to jedno ze znaczących miejsc, gdzie wojna między państwem a rebeliantami FARC była najokrutniejsza. To bardzo ważna pielgrzymka, o czym w symboliczny sposób mówi jej motto: «Zróbmy pierwszy krok». Logo wizyty ukazuje papieża robiącego właśnie ten pierwszy krok, tak jakby chciał za sobą pociągnąć Kościół latynoamerykański, a szczególnie kolumbijski, by umocnić pokój, uczynić go bardziej obecnym w życiu tego kraju i dać go doświadczyć każdemu Kolumbijczykowi”.

Źródło: KAI

Kolumbia: przygotowania do wizyty papieża Franciszka
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze