epa06189319 A handout photo made available by Vatican newspaper L’Osservatore Romano on 07 september 2017 shows Pope Francis upon his arrival at the Apostolic Nunciature in Bogota, Colombia, 06 September 2017. Pope Francis’ visit in Colombia runs from 6 to 11 September for the Apostolic Travel ‚Demos el primer paso’. EPA/L’Osservatore Romano / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Kolumbia: radosne spotkanie papieża Franciszka

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Radosne okrzyki i śpiewy przywitały Franciszka 6 września wieczorem pod nuncjaturą apostolską w Bogocie. Gdy Ojciec Święty przybył do watykańskiej placówki dyplomatycznej, która jest jego rezydencją w czasie jego pobytu w Kolumbii, czekały tam na niego liczne rzesze rozradowanych ludzi. Papież wygłosił do nich krótkie przemówienie, dziękując za gorące przyjęcie i za kroczenie drogą pojednania i pokoju oraz zachęcając do dalszego trwania w radości, nadziei i uśmiechu.

Oto polski tekst improwizowanego przemówienia Franciszka:

Dziękuję bardzo za radość, jaką okazujecie. Dziękuję bardzo za wysiłek, jaki podjęliście, bardzo dziękuję za drogę, którą odważyliście się kroczyć, a to nazywa się bohaterstwem. Nawet małe dzieci mogą być bohaterami, najmłodsi, gdy są oszukiwane lub gdy się mylą, [ale] powstają i są bohaterami i idą dalej. Idźcie nadal naprzód! Idźcie nadal w ten sposób! Nie dajcie się pokonać, nie dajcie się oszukać, nie traćcie radości, nie traćcie nadziei, nie traćcie uśmiechu, postępujcie nadal w ten sposób!

A teraz udzielę wam wszystkim błogosławieństwa, pomodlimy się do Maryi Panny, naszej Matki, aby nam błogosławiła.

EPA/L’Osservatore Romano

Wszyscy odmówili Zdrowaś Mario, po czym zaśpiewali pieśń.

Następnie papież ponownie zabrał głos: „Bardzo dziękuję za męstwo i odwagę, nie dajcie skraść sobie radości”, po czym zapytał dzieci: „Czego nie można ukraść?”, na co te odpowiedziały: „Radości”.

„Niech nikt was nie okradnie, niech was nie oszuka, nie dajcie skraść sobie nadziei” – mówił dalej Ojciec Święty i ponownie zapytał: „Czego nikt ni może wam ukraść?” i znów usłyszał w odpowiedzi: „Nadziei”. Powtórzył: „Radość i nadzieja. Wszyscy” i „Radość i nadzieja!” – zawołały dzieci.

Na zakończenie tego krótkiego i improwizowanego spotkania z wiernymi, zwłaszcza najmłodszymi, Franciszek powiedział: „Czy mogę was o coś poprosić? Abyście się modlili za mnie. Czy zrobicie to?”. „Tak” – padła odpowiedź. „Niech Bóg was błogosław. I dziękuję, bo jest bardzo pięknie. Dziękuję” – zakończył swą rozmowę ze zgromadzonymi pod nuncjaturą papież.

Kolumbia: radosne spotkanie papieża Franciszka
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze