Rzeszów, 28.10.2016. Kontrola drogowa na jednej z rzeszowskich ulic, 28 bm. Policjanci w ca³ej Polsce rozpoczêli dzia³ania pod kryptonimem „Znicz 2016”. Wzmo¿one kontrole zwi¹zane z dniem Wszystkich Œwiêtych potrwaj¹ do 2 listopada br. (dd/zuz) PAP/Darek Delmanowicz

Komenda Główna Policji o ruchu drogowym na czas Wszystkich Świętych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Według statystyk drogowych Komendy Głównej Policji od piątku odnotowano już 272 wypadki. Zginęły 23 osoby, zatrzymano 776 pijanych kierowców.

Ze względu na natężony ruch drogowy związany ze świętem Wszystkich Świętych policjanci apelują o ostrożność, zwracanie uwagi na pieszych i dostosowanie się do zmian wprowadzonych na ten świąteczny czas.

Jak co roku w okolicach cmentarzy, na trasach wyjazdowych i wjazdowych do miast spotkamy więcej policjantów kierujących ruchem. Kierowcy powinni być przygotowani na kontrole techniczne pojazdów i prędkości. Policjantów wspiera Żandarmeria Wojskowa i strażnicy miejscy.

Z danych policji wynika, że to właśnie okres jesienny jest najbardziej tragiczny na drogach. Apeluje się, by pamiętać o tym, że szybko zapada zmierzch, o noszeniu elementów odblaskowych i latarki poza terenem zabudowanym. Jest to tak ważne, ponieważ najwięcej ofiar to właśnie piesi, których kodeks drogowy również obowiązuje. Za brak elementów odblaskowych na terenie zabudowanym grozi mandat od 20 do nawet 500 zł. W przypadku kierowców brawurowa jazda z przekroczeniem prędkości o więcej niż 50 km/h kończy się utratą prawa jazdy.

Policja przestrzega również przed wyprzedzaniem na trzeciego, zmuszaniem innego pojazdu do zjechania na pobocze czy prowadzeniem pod wpływem alkoholu. W zależności od stężenia alkoholu we krwi kierowcy grożą kary zakazu prowadzenia pojazdów, do 30 dni aresztu, do dwóch lat więzienia czy obligatoryjne świadczenia pieniężne nie mniejsze niż 5 tys. zł.

W ubiegłym roku dzień Wszystkich Świętych przypadał w weekend. W ciągu trzech dni doszło wtedy do 225 wypadków. Zginęło w nich 30 osób, a 265 zostało rannych.

Zobacz także
Wasze komentarze