Fot. wikomediacommons/Autorstwa Rembrandt – kQHX7sr3-DlCHA at Google Arts & Culture, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13352912

Komentarz do Ewangelii, 24 października 2022

Z Ewangelii na dziś: „Jezus nauczał w szabat w jednej z synagog. A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować. Gdy Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: «Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy». Położył na nią ręce, a natychmiast wyprostowała się i chwaliła Boga. Lecz przełożony synagogi, oburzony tym, że Jezus uzdrowił w szabat, rzekł do ludu: «Jest sześć dni, w które należy pracować. W te więc przychodźcie i leczcie się, a nie w dzień szabatu!». Pan mu odpowiedział: «Obłudnicy, czyż każdy z was nie odwiązuje w szabat wołu lub osła od żłobu i nie prowadzi, by go napoić? A owej córki Abrahama, którą Szatan osiemnaście lat trzymał na uwięzi, czy nie należało uwolnić od tych więzów w dzień szabatu?». Na te słowa wstyd ogarnął wszystkich Jego przeciwników, a lud cały cieszył się ze wszystkich wspaniałych czynów, dokonywanych przez Niego” (Łk 18, 9-14). 

To skomplikowane. Trzeba wejść głębiej w kulturę żydowską. Izraelici, do ustanowionych przez Boga przykazań: miłości, dekalogu, stworzyli jeszcze 613 dodatkowych (nakazów i zakazów). Regulowały/regulują dokładnie życie pobożnych żydów, aby mieli pewność, że ono Bogu się podoba. Mówiły m.in. o tym, co można jeść, a czego nie; z kim rozmawiać, a z kim nie; ile można w szabat przejść kroków; jaką pracę można wykonywać i kiedy, a jaką nie; komu można pożyczać pieniądze i na jakich zasadach, a komu nie… Z czasem przestrzeganie tych zasad stało się ważniejsze od przestrzegania przykazań danych od Boga. W szabat nie można było leczyć ludzi, gdyż była to praca zabroniona. Jezus w synagodze, na oczach całego miasta, uzdrowił kobietę. Ona, jak i każdy człowiek, była w centrum zainteresowania Mistrza z Nazaretu. To był dla wielu osób skandal. Wszyscy na pewno o tym mówili. Jezus pokazał w ten sposób, że ważniejsze od przykazań ustanowionych przez ludzi są przykazania miłości i dekalog – które ustanowił Bóg.  

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze