Fot. pixabay/dimitrisvetsikas1969

Komentarz do Ewangelii, 8 lipca 2023

Z Ewangelii na dziś: „Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?». Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze staje się przedarcie. Nie wlewają też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki przepadają. Ale młode wino wlewają do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje»” (Mt 9, 14-17). 

Kraina Gadareńczyków (dziesięciu miast) po wschodniej stronie Jordanu była uważana przez ortodoksyjnych Żydów za „okręg pogan”. Także dlatego, że mieszkało tam, między Żydami, wielu przedstawicieli okolicznych pogańskich narodów, zawierano niedopuszczane przez Prawo mieszane małżeństwa. Jezus stamtąd wraca. Jak widać, interesuje się wszystkimi ludźmi, bez wyjątku, nie tylko najbardziej pobożnymi Izraelitami. 

Bukłaki, naprawianie ubrania – to ważny symbol. Mistrz z Nazaretu zachęca uczniów, w tym nas, abyśmy byli „nowymi ludźmi” przemienionymi Bogiem i Ewangelią. Nie tylko trochę lub w zakresie, który jest nam na rękę: Chrystus i Ewangelia może i tak, ale… (tu po „ale” możemy wpisać wiele osób/wydarzeń/decyzji). Ta dwulicowość w chrześcijaństwie nie daje spełnienia, szczęścia. Spowoduje w nas bolesne rozdarcie, jak to czasem się dzieje, gdy wszyjemy nowy/inny materiał w starym, po ich wypraniu, czy pęknięcie jak w starym bukłaku, gdy wlejemy doń nowe wino. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze