francuska flaga

fot. unsplash

Komisja ds. praw człowieka we Francji: wskaźnik tolerancji spada

Spada wskaźnik tolerancji we Francji – wynika z dorocznego raportu francuskiej Komisji Konsultacyjnej ds. Praw Człowieka (CNCDH). Komisja, która ogłosiła swój raport w czwartek, podkreśla, że wzrosła liczba ataków antysemickich po ataku Hamasu na Izrael jesienią 2023 roku.

Co roku komisja mierzy wskaźnik tolerancji, prosząc badanych, by ustosunkowali się do pewnych stwierdzeń na temat osób innej narodowości czy wyznania. Badania, na których oparty jest raport, prowadzone były jesienią 2023 roku.

Z tegorocznego raportu wynika, że ponad połowa respondentów (56 proc.) uważa, że we Francji jest zbyt wielu imigrantów. To wzrost o 7 pkt procentowych w porównaniu z jesienią 2022 roku. Opinię, że dzieci urodzone w rodzinach imigrantów „nie są prawdziwymi Francuzami”, poparło 43 proc. badanych, co oznacza dwukrotny wzrost z 2022 rokiem (wówczas uznało tak 21,4 proc. pytanych).

Wskaźnik tolerancji mierzony jest w skali od 1 do 100, gdzie 100 punktów oznacza najwyższy poziom tolerancji w społeczeństwie. W najnowszym badaniu wskaźnik wyniósł 62 pkt i spadł o trzy w porównaniu z poprzednim rokiem.

>>> Wojciech Bystry: dawanie pieniędzy żebrzącym na ulicy nie jest mądrym pomaganiem [WYWIAD]

Jak przypomina dziennik „Le Monde”, jeszcze na początku lat 90. XX wieku oraz w 2010 roku wskaźnik ten wynosił 50. Przemiany demograficzne (wzrost wykształcenia i różnorodności społeczeństwa, przyjście nowych pokoleń) sprawiły, że marginalny jest „rasizm biologiczny”, oparty na przekonaniu o wyższości jednych ras nad innymi. Ogółem Francuzi potępiają dyskryminację i 79 proc. z nich uważa, że „konieczna jest zdecydowana walka z rasizmem”.

Komisja, która jest ciałem niezależnym, po raz drugi, wyjątkowo, zabrała ostatnio głos w sprawach politycznych. Skrytykowała program wyborczy skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN), w tym postulat zakaz obejmowania pewnych stanowisk przez osoby z podwójnym obywatelstwem. „Program skrajnej prawicy, zwłaszcza RN, jest sprzeczny w sposób jawny i bezpośredni z zasadami równości, wolności i braterstwa” – oznajmiła CNCDH.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze