Komisja Duchowieństwa KEP zajęła się kwestią formacji księży
Koncepcja formacji stałej prezbiterów, czyli towarzyszenie księżom, aby mogli wzrastać i rozwijać się, to główny temat obrad zespołu działającego przy Komisji Duchowieństwa KEP – powiedział bp Damian Bryl w przekazanym PAP komunikacie.
We wtorek, w Warszawie, odbyła się trzecia ogólnopolska sesja zorganizowana przez zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.
W komunikacie biuro prasowe KEP poinformowało, że tematem refleksji była „koncepcja formacji stałej prezbiterów”. „Rozmawialiśmy o ogólnej koncepcji formacji stałej, czyli o tym, jak towarzyszyć naszym księżom, aby mogli wzrastać i rozwijać się” – powiedział bp Damian Bryl.
Debatę poprzedziły konferencje, które zaprezentowali: salwatorianin, ks. Krzysztof Wons, jezuita, ks. Krzysztof Dyrek i apostolinka, siostra Anna Maria Pudełko – psychopedagog powołania.
>>> Kard. Ch. Schönborn: synod wymaga zdolności do „dobrego rozeznania”
We współpracę z zespołem włączyło się 70 księży, wśród których są oficjalni delegaci 31 diecezji, jeden z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, przedstawiciele 12 męskich zgromadzeń życia konsekrowanego, 7 z Wydziałów Teologicznych oraz delegat z łotewskiej diecezji.
Dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który określa nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce, wszedł w życie 1 października 2021 r. W dokumencie dużą wagę przywiązuje się m.in. do formacji intelektualnej przyszłych kapłanów. Jednolite studia magisterskie odbywane przez alumna tworzą integralną całość z jego formacją do prezbiteratu i jako takie właśnie powinny być organizowane i prowadzone.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |