Koncertowa niedziela w licheńskiej bazylice

W niedzielne popołudnie (2 sierpnia 2020 r.) w licheńskiej bazylice odbyły się dwa ciekawe koncerty, które zgromadziły nie tylko słuchaczy zebranych w świątyni, ale także odbiorców korzystających z transmisji w mediach społecznościowych sanktuarium.

 Tuż po południowej Mszy Świętej w bazylice koncertowali trębacz, Maciej Gwóźdź i organista, Łukasz Rogowicz. W bazylice zabrzmiały m. in. „Ave Maria” Giulio Cacciniego oraz „Ave Maria” Michała Lorenca, utwory znane z filmu „Misja” włoskiego kompozytora i dyrygenta Ennio Moriccone czy ”Marche solenne”- Feliksa Nowowiejskiego.

Grający na trąbce Maciej Gwóźdź jest założycielem Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Swoją grę doskonalił także w klasie trąbki prof. Gabriela Cassone w Novarze we Włoszech. Obecnie pracuje na stanowisku pierwszego trębacza Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz nauczyciela klasy trąbki w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.

fot. materiały prasowe

>>> Licheń: Dzień modlitw za teściowe i synowe [GALERIA]

Łukasz Rogowicz studiował w Akademii Muzycznej im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Muzyki Kościelnej (organy – ad. dr. hab. Waldemar Gawiejnowicz), a także w klasie organów Tomasza Kalisza (UKSW) oraz ad. dr. Michała Dąbrowskiego (UMFC). Od 2014 r. jest wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Włocławku (organy, liturgika).

 O godzinie 14.30 odbył się kolejny koncert II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans”. W wykonaniu niemieckiego organisty i dyrygenta, Johannesa Skudlika można było usłyszeć sześć utworów, a wśród nich kompozycje J. S. Bacha, Cesara Francka czy Ryszarda Wagnera.

fot. materiały prasowe

Wykonawca jest dyrektorem artystycznym wielu festiwali organowych, absolwentem Monachijskiego Uniwersytetu Muzycznego, gdzie studiował muzykę liturgiczną i grę na organach. Od 1979 pełni funkcję oficjalnego organisty w głównym kościele Mariae Himmelfahrt w Landsbergu nad Lech (Bawaria). Niemiecki artysta podkreślał wyjątkowość doświadczenia gry w Licheniu, gdzie przybywa tak wielu pielgrzymów, a także niesamowite wrażenie, które robi swoim rozmachem architektonicznym na odwiedzającym powstała na przełomie XX i XXI wieku bazylika posiadająca jedne z największych organów w Europie.

>>> Licheń: modlitwa o trzeźwość

W sierpniu odbędą się jeszcze cztery koncerty festiwalowe, na które księża marianie serdecznie zapraszają. Kolejnym wykonawcą, który zasiądzie przy kontuarze licheńskich organów będzie organista Archikatedry Oliwskiej, Błażej Musiałczyk.

Koncertów odbywających się w bazylice można także wysłuchać za pośrednictwem transmisji dostępnej na stronie internetowej: www.lichen.pl, stronie Sanktuarium na Facebooku oraz sanktuaryjnym kanale na YouTube. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze