Kończą się obchody 1700-lecia Bazyliki Laterańskiej
Matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata, katedra papieży – biskupów Rzymu. Jest to pierwsza z wielkich chrześcijańskich bazylik, które polecił wybudować cesarz Konstantyn zaraz po ustaniu prześladowań i sam był obecny na jej konsekracji, której dokonał papież Sylwester I. W sobotę, 9 listopada, w rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, odbędą się uroczystości, które będą zwieńczeniem obchodów jubileuszowych.
>>> 105 mszy na 105. urodziny św. Jana Pawła II
O godzinie 17.30 papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, a także archiprezbiter bazyliki – kardynał nominat Baldo Reina, będzie przewodniczył uroczystemu nabożeństwu pontyfikalnemu. Chór Diecezji Rzymskiej pod dyrekcją ks. Marco Frisiny będzie animował uroczystość, śpiewając pieśni specjalnie skomponowane przez dyrektora i założyciela chóru.
„Słuchając nauczycieli”
Dzień wcześniej, w piątek 8 listopada odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Słuchając nauczycieli”. Organizatorzy chcą przypomnieć najważniejsze wydarzenia i postacie z 1700 lat historii. Wykład historyczny będzie przeplatany występami artystycznymi.
>>> Werbistka wśród ofiar wybuchu wulkanu w Indonezji
Obchody rocznicowe będą również zakończeniem konkursu ogłoszonego rok temu, którego adresatami byli uczniowie szkół wszystkich poziomów na terenie diecezji rzymskiej. Ich zadaniem było przedstawienie – z własną wrażliwością – za pomocą nowych technologii, niektórych charakterystycznych aspektów tej długiej historii.
Historia
Historia bazyliki sięga początków IV w., kiedy to cesarz Konstantyn Wielki podarował papieżowi teren i pałac rodziny Lateranów, a także wybudował bazylikę, którą konsekrował papież św. Sylwester 9 listopada 324 roku.
Bazylika Laterańska to świątynia, która przez tysiąc lat odgrywała bardzo istotną rolę w Rzymie i świecie. To tutaj, do czasów tzw. niewoli awiniońskiej, koncentrowało się życie Kościoła, bo to tam, a nie na Watykanie, zasadniczo rezydowali papieże.
W bazylice znajdziemy wyraźny akcent polski w postaci kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Znajduje się ona w jednej z kaplic bocznych. Została podarowana przez grupę pielgrzymów polskich w 1975 r. za pontyfikatu Pawła VI.
Będąc w Wiecznym Mieście warto odwiedzić tę bazylikę, a także warto pójść do sąsiadującego obiektu, czyli do tak zwanych Scala Sancta – Świętych Schodów, wedle tradycji przywiezionych z Jerozolimy przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |