Fot. EPA/MOHAMMED BADRA

Kończy się 1442 rok kalendarza muzułmańskiego

Polscy wyznawcy islamu kończą w niedzielę 1442 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości.

Oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 r. według kalendarza gregoriańskiego.

>>> Chrześcijaństwo, islam i judaizm powinny blisko współpracować dla pokoju

Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego. Wśród polskich muzułmanów nie ma zwyczaju hucznego świętowania końca roku księżycowego, jak ma to miejsce w tradycyjnego sylwestra. W pierwszy dzień nowego roku odprawiane są okolicznościowe modlitwy.

Mekka, główny plac. Fot. Mseesquare Shahiq / Unsplash

Przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR), mufti Tomasz Miśkiewicz w rozmowie z PAP mówił, że pomimo pandemii i wynikających z niej ograniczeń, ten rok był udany. Zwrócił uwagę na liczne publikacje o tematyce muzułmańskie i tatarskiej, które powstały w mijającym roku. „Dzięki wsparciu MSWiA, ale też instytucji zagranicznych, udaje nam się utrzymać stabilny kontakt ze społecznością muzułmańską, utrzymywać tę całą działalność, opiekę nad meczetami czy nad nauką religii” – powiedział.

>>> Co św. Jan Paweł II mówił o islamie?

Przedstawiciele MZR liczbę polskich wyznawców islamu szacują na 5 tys. Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim, to głównie polscy Tatarzy. Według szacunków organizacji, wszystkich muzułmanów w Polsce – wliczając np. studentów, biznesmenów, dyplomatów czy uchodźców z krajów islamskich – jest ok. 20-25 tys.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze