Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Konferencja Kościołów Europejskich i Polską Rada Ekumeniczna zorganizowała Europejskie Konsultacje na temat Sprawie …

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych. Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) reprezentował ojciec Ihor Szaban, przewodniczący Komisji ds. stosunków międzywyznaniowych i międzyreligijnych. W swoim wystąpieniu podzielił się doświadczeniem UKGK w promowaniu godności ludzkiej i pokoju w kontekście wojny w Ukrainie.

„Wojna w Ukrainie spowodowała głębokie cierpienie, przesiedliła miliony ludzi i zagraża kulturowej i duchowej tożsamości narodu” – powiedział o. Szaban, podkreślając trudności, z jakimi borykają się Ukraińcy w czasie wojny. Podczas swojego wystąpienia zauważył również, że w obecnym czasie Kościoły w Ukrainie stały się “filarami nadziei i odporności”.

„UKGK jest ważnym członkiem grupy `Pojednanie w Europie`, ponieważ nasz Kościół, działając w ramach bizantyjskiej tradycji prawosławnej i w pełnej komunii z biskupem Rzymu, wnosi wyjątkową perspektywę do dyskusji ekumenicznych” – powiedział o. Szaban podkreślając znaczenie wkładu UKGK w procesy pojednania na poziomie europejskim.

>>> Agnieszka Robakowska: 40 dni postu zamiast Adwentu [ROZMOWA]

Kościół zapewnia duchowe wsparcie społecznościom dotkniętym wojną, stając się schronieniem dla tych, którzy przeżywają trudne chwile. „Wielu duchownych i świeckich organizuje modlitwy, opiekę duszpasterską i usługi, które pomagają ludziom znaleźć nadzieję pośród rozpaczy” – powiedział o. Szaban, co potwierdzają to słowa abp Światosława Szewczuka, zwierzchnika UKGK, który „konsekwentnie wzywa do nadziei i wytrwałości, zachęcając wierzących do zaufania Bogu pośród chaosu wojny”.

fot. PAP/Vladyslav Musiienko

O. Szaban mówił również o praktycznych działaniach UKGK w zakresie pomocy humanitarnej: „Kościoły i klasztory zamieniły się w schroniska dla uchodźców, a wolontariusze rozdają żywność, odzież i lekarstwa”. Organizacje charytatywne, takie jak Caritas i Mądra Sprawa, docierają do setek tysięcy przesiedlonych rodzin, zapewniając im wsparcie, którego potrzebują.

„UKGK stał się również potężnym orędownikiem pokoju i sprawiedliwości na arenie krajowej i międzynarodowej” – powiedział o. Szaban, opisując działania Kościoła na szczeblu dyplomatycznym. Zwierzchnik UKGK i inni przywódcy Kościoła wielokrotnie apelowali do światowych przywódców, wzywając do pokojowego rozwiązania wojny i podkreślając znaczenie ochrony suwerenności Ukrainy.

„Kościół nadal jest świadkiem miłości i nadziei Chrystusa, pomagając ludziom zachować godność i wierzyć w możliwość pokoju nawet w najciemniejszych czasach” – podsumował szef Komisji ds. stosunków międzywyznaniowych i międzyreligijnych UKGK.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze