fot. freedomz/freepik.com

Konferencja w Warszawie: rola św. Jana Pawła II w obronie praw człowieka

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczęła się 18 maja dwudniowa konferencja międzynarodowa pt. “Świętego Jana Pawła II dziedzictwo prawa naturalnego i międzynarodowych praw człowieka: ku stuleciu perswazji”. Okazją do zorganizowania jej jest przypadająca w tym 102. rocznica urodzin papieża-Polaka. W spotkaniu biorą udział prawnicy, teologowie i specjaliści z innych dziedzin – duchowni i świeccy – z Polski oraz wielu krajów Europy i obu Ameryk.

Wstępem do wydarzenia była Msza św., po czym obrady rozpoczął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył wspólnej modlitwie i powitał wszystkich uczestników. W okolicznościowym przemówieniu przypomniał dokonania Ojca Świętego, zwłaszcza w zakresie praw człowieka i obrony prawa naturalnego, podkreślając przy tym wielką aktualność tej tematyki w kontekście toczącej się obecnie wojny na Ukrainie.

Przebieg obrad

Następnie rozpoczęły się właściwe obrady, podczas których poruszano różne aspekty działalności i osiągnięcia papieża Wojtyły, szczególnie te związane z prawami człowieka, obrony życia i godności osoby, rodziny, dobra wspólnego, ale też z pogranicza wiary i biotechnologii itp.

Prof. Ron Rychlak z Uniwersyteckiej Szkoły Prawa Mississippi przywołał dwukrotne pobyty Jana Pawła II w ONZ i wygłoszone tam przemówienia, w których podkreślał on znaczenie wolności i swobód obywatelskich w dzisiejszym świecie. Zdaniem mówcy te wypowiedzi i inne działania papieskie przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania się opinii publicznej tymi zagadnieniami i do poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka w wielu krajach.

Inne tematy

Ciekawy temat, choć pozornie niezwiązany bezpośrednio z osobą papieża, podjął polski historyk, były europoseł prof. Wojciech Roszkowski, zastanawiając się nad tym, “czy komunizm był lepszy niż nazizm?”. Zauważył, że o ile niemiecki narodowy socjalizm spotkał się z powszechnym potępieniem, szczególnie po zakończeniu II wojny światowej, o tyle wobec komunizmu oceny były bardziej powściągliwe, a często wręcz pełne uznania czy przynajmniej usprawiedliwienia. Niewątpliwie miał na to wpływ decydujący udział Związku Sowieckiego w pokonaniu Niemiec, ale dużą rolę odegrały tu również ogólnie lewicowe sympatie elit intelektualnych na Zachodzie.

Zdjęcie poglądowe fot. cathopic.com

>>> Abp Jędraszewski: Jan Paweł II pozostał jako nauczyciel prawdy

Mówca przytoczył długą listę ludzi Kościoła: kardynałów, biskupów, księży i świeckich, zamordowanych lub co najmniej prześladowanych przez reżymy komunistyczne w Europie i Azji. Dodał, że Jan Paweł II jest najlepszym przykładem osoby, która doświadczyła okrucieństw i cierpień ze strony zarówno niemieckiego faszyzmu, jak i sowieckiego komunizmu. Oceniając oba te reżymy należy pamiętać, że nie tylko Niemcy były agresorami wobec swych sąsiadów i dalszych krajów, ale również Związek Sowiecki zaatakował i zajął na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych duże części graniczących z nim państw: Polski, Finlandii czy Rumunii. Symbolami obu tych represyjnych ustrojów są obozy koncentracyjne: niemiecki Auschwitz i sowiecka Kołyma oraz przywódcy obu państw Hitler i Stalin.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze