Fot. pixabay/OnzeCreativitijd

Kongres Nowej Ewangelizacji: jak towarzyszyć dziecku w sytuacjach nieregularnych moralnie?

– Mamy prawo czuć ból, ale bądźmy z naszymi dziećmi, utrzymujmy z nimi relacje, wychodźmy do nich pierwsi – mówili terapeuci Monika i Marcin Gajdowie podczas VII Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji pod hasłem “Droga do domu”, który odbywa się w Tarnowie. Jest on poświęcony młodym dorosłym, którzy przeżywają kryzys wiary i ich rodzinom.

Małżeństwo w swojej prelekcji mówiło o tym jak towarzyszyć dziecku w sytuacjach nieregularnych moralnie. Chodzi o związki niesakramentalne, relacje homoseksualne czy sytuacje, kiedy pojawia się temat zmiany płci.

Monika i Marcin Gajdowie podkreślili, że często w takich sytuacjach rodzice przeżywają życiowy dramat. – To co dla nas jest nieregularne moralnie, dla świata jest całkowicie do przyjęcia. Warto o tym pamiętać, żeby się nie zachowywać arogancko. Dla kogoś kto jest spoza naszej wspólnoty Kościoła, para żyjąca bez ślubu nie jest niemoralna – mówił Marcin Gajda.

>>> Papież chce, by z Knock wyszła nowa ewangelizacja Irlandii

Jego żona Monika dodała, że np. kiedy okazuje się, że dziecko żyje w związku homoseksualnym to taka sytuacja budzi u rodziców lęk, poczucie winy.

– Pojawia się bunt, złość na Boga, dzieci, bo rozpada się nasze wyobrażenie o dzieciach.

fot. Freepik/Freepik

Marcin Gajda wskazywał, że te uczucia mogą płynąć z miłości, ale także z naszego ego. – Trzeba odwagi i pokory, żeby się do tego przyznać. Kiedy dziecko odchodzi z Kościoła, mam może większy problem z moim ego, niż z samym dzieckiem. Gdy u źródeł twojej postawy będzie ego, subtelnie zawsze będzie chodziło o własne zadowolenie, nie dobro dziecka, tylko swój spokój. Jak sobie poradzisz z samym sobą będziesz mógł we właściwy sposób towarzyszyć drugiemu człowiekowi, bez manipulacji, w miłości, bez narzucania swojej opinii. – Kiedy odejdą emocje możemy spróbować porozmawiać. Relacja może dalej istnieć pomimo odmienności w naszych wyborach i myśleniu – dodała Monika Gajda. 

>>> Andrea Tornielli: Kościół w Mongolii – gesty miłosierdzia i nowa ewangelizacja [ROZMOWA]

Goście kongresu wskazywali także, że odejście z Kościoła nie powinno być  utożsamiane z odrzuceniem Boga.

– Być może twoje dziecko jest wierne Bogu i przez to, że jest wierne swojemu sumieniu, ono każe mu w tym momencie odejść z Kościoła. Wiem, że to może brzmieć szokująco. Pamiętajmy, że Bóg udziela się ludziom także poza Kościołem– powiedział Marcin Gajda.

Małżeństwo radziło, żeby rodzice spotykali się ze swoimi dziećmi, zapraszali do domu, organizowali spotkania przy wspólnym stole i mówili, że kochają swoje dzieci. – Warto się zastanowić jaki obraz Boga stoi za twoją postawą, jakie owoce przyniesie to co robisz, czy jeszcze masz więź, czy właśnie została zerwana ostatnia nitka. Dziecko też ryzykuje przychodząc do Ciebie. Tylko miłość zmienia ludzkie serca. Okaż szacunek i wzmacniaj to co współdzielimy – powiedział Marcin Gajda.

W Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji uczestniczy ok. 350 osób.

Jest on poświęcony ewangelizacji w rodzinach, w których dorosłe dzieci odeszły od wiary i Kościoła. W niedzielę będą świadectwa młodych i rodziców.

Organizatorami kongresu są: Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski, Fundacja Porta Fidei oraz Stowarzyszenie Akademickie Tratwa w Tarnowie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze