Korea Północna: ćwiczono potencjalne ataki na bazy USA w Japonii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Armia Korei Północnej ćwiczyła potencjalne ataki na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii – poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA po poniedziałkowych próbach z rakietami balistycznymi.

Korea Północna w poniedziałek nad ranem wystrzeliła cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1000 km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii (ok. 300 km od wybrzeża prefektury Akita.)

Jak poinformowała KCNA, wystrzelenie pocisków osobiście nadzorował przywódca KRLD Kim Dzong Un. Testy te – jak podkreśla północnokoreańska agencja – były elementem przygotowania armii do „ataków, w razie konieczności, na bazy wojskowe imperialistycznego agresora, USA, w Japonii”.

Kim Dzong Un ostrzegł – jak podała agencja KCNA – że sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest tak poważna, iż „w każdej chwili może rozpętać się wojna”.

Zdaniem komentatorów poniedziałkowe testy rakietowe są reakcją KRLD na wspólne ćwiczenia armii południowokoreańskiej i sił zbrojnych USA, które są obecne w Korei Płd. w sile 28,5 tys. żołnierzy.

Najnowsze próby rakietowe Korei Północnej ostro potępiło wiele państw, w tym Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Były także głównym tematem rozmowy telefonicznej prezydenta USA z szefem japońskiego rządu. Donald Trump i Shinzo Abe byli zgodni, że Korea Północna kolejny raz naruszyła rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wcześniej w poniedziałek USA i Japonia zażądały pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

Północnokoreańskie próby rakietowe potępił także sekretarz generalny ONZ. „Takie działania stanowią naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa i poważnie zagrażają pokojowi w regionie” – oświadczył Antonio Guterres.

Biały Dom poinformował w poniedziałek, że administracja Donalda Trumpa podejmuje kroki w celu zwiększenia zdolności obronnych przed północnokoreańskimi pociskami balistycznymi poprzez instalację w Korei Południowej systemu antyrakietowego THAAD.

Korea Północna jest objęta oenzetowskimi sankcjami i embargiem na broń, których celem jest powstrzymanie tego kraju przed rozwijaniem programów nuklearnego i rakietowego.

Zobacz także
Wasze komentarze