Korea Południowa: nieznany los pastorów z Północy

Ukazujący się w Seulu dziennik „The Korea Herald” zajął się losem przetrzymywanych w północnokoreańskich więzieniach sześciu obywateli Korei Południowej, wśród których znajduje się trzech pastorów. Bezpośrednią przyczyną artykułu stała się śmierć amerykańskiego studenta Otto Warmbiera, który chociaż zwolniony po ponadrocznym pobycie w areszcie, zmarł z wycieńczenia tuż po przylocie do USA 19 czerwca.

22-letni Warmbier został aresztowany na lotnisku w Pjongjangu pod zarzutem „współpracy z CIA”. W rzeczywistości student zabrał ze sobą plakat z wizerunkiem Kima Dzong-ila (przywódcy Korei Północnej w latach 1994-2011), który chciał potem pokazać w swoim rodzinnym kościele w USA.

W kontekście tej tragicznej śmierci południowokoreańska gazeta przypomina, że w Korei Południowej więzionych jest dalej 6 obywateli południowokoreańskich, a wśród nich 3 pastorów. Duchowni ci zostali aresztowani w latach 2013-2014 przy granicy między Chinami a Koreą Północną, gdzie prowadzili działalność misyjną. Zostali oni następnie skazani na dożywocie.

Według Lee Hana Byeola, dyrektora North Korean Human Rights Center w Seulu, jeden z więzionych pastorów cierpi z powodu cukrzycy i nadciśnienia. Władze południowokoreańskie próbowały interweniować w ich sprawie m.in. przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, jak na razie bezskutecznie.

O uwolnienie pastorów zabiega zwłaszcza organizacja North Korea Justice Solidarity. Ostatnio jej przewodniczący Peter Jung zwołał konferencję, której uczestnicy zwrócili się do władz w Seulu z prośbą o „szybsze działania” w tej sprawie i oskarżyli Koreę Północną o „prześladowanie religii”.

Poza sześcioma obywatelami Korei Południowej, w gułagach na Północy przetrzymywani są jeszcze trzej inni Koreańczycy – obywatele USA i jeden Koreańczyk z Kanady.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze