Korea Południowa: sztuczna inteligencja zostanie wykorzystana w przygotowaniach do ŚDM?
Młodzi ludzie przygotowujący się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Korei Południowej w 2027 r., rozmawiali o sztucznej inteligencji i etyce. W seulskiej katedrze Myeongdong lokalny Kościół zainaugurował specjalną „Podróż ŚDM w kierunku wiedzy”, pomyślaną jako ścieżkę przygotowań do zlotu młodzieży. W spotkaniu uczestniczył papieski doradca ds. sztucznej inteligencji o. Paolo Benanti.
Franciszkanin, który jest m.in. ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji przy włoskim rządzie, a także zasiada w komitecie ONZ ds. sztucznej inteligencji wystosował do Koreańczyków apel o „o etyczną sztuczną inteligencję”. Przemawiając do ok. 800 młodych ludzi zgromadzonych w seulskiej katedrze mówił o korzyściach związanych ze sztuczną inteligencją, wynikających z niej zagrożeniach a także o etycznych implikacjach. Wykład włoskiego franciszkanina był pierwszym z serii spotkań przygotowanych przez Komitet Komunikacji Archidiecezji Seulskiej we współpracy z Lokalnym Komitetem Organizacyjnym ŚDM Seul 2027. Seria spotkań, seminariów i katechez ma na celu większe zaangażowanie młodych ludzi w znaczące dyskusje na temat współczesnych zagadnień.
>>> Światowe Dni Młodzieży były tańsze niż pierwotnie planowano
W swym wykładzie o. Benanti podkreślił znaczenie odkrywania etycznych wymiarów nowoczesnej technologii i zgłębił etyczne zawiłości sztucznej inteligencji. Franciszkanin poprowadził swych młodych słuchaczy do rozważenia dwoistej natury technologii, zastanawiając się nad historycznym kontekstem, w którym niewinne narzędzia mogły stać się bronią. „Musimy zmienić nasze spojrzenie na etykę technologii, postrzegając ją jako formę władzy. Każde polecenie w sztucznej inteligencji implikuje decyzję moralną” – podkreślił o. Benanti. Wskazał, że trzeba sobie zdawać sprawę z mocnego wpływu technologii na społeczeństwo. „Główne wyzwania technologii dotyczą nie tylko inżynierów czy informatyków, ale całego społeczeństwa i wymagają od nas starannej refleksji nad wartością ludzkiego życia i etyką przyszłości. Powinniśmy być zaangażowani w rozwój i innowacje, które działają dla wspólnego dobra” – powiedział franciszkanin.
Włoski specjalista od sztucznej inteligencji odpowiadał też na pytania młodych Koreańczyków, w których wybrzmiało wiele obaw co do przyszłości. Za Benedyktem XVI radził młodym, by nie bali się nowych technologii, które ujawniają aspiracje ludzkości do rozwoju i nasze wewnętrzne dążenie do przekraczania materialnych ograniczeń. „Roztropnie wykorzystywane mogą przybliżyć nas do kontemplacji i uwielbienia Pana” – powiedział o. Benanti, zachęcając młodych do „krytycznej oceny roli technologii w ich codziennym życiu i jej szerszego wpływu społecznego”. W ramach cyklu „Podróży ŚDM w kierunku wiedzy” franciszkanin zachęcił koreańską młodzież do przemyślenia podejścia do postępu technologicznego skoncentrowanego na poprawie ludzkiej godności i dobrobytu społeczeństwa, zwłaszcza z korzyścią dla młodego pokolenia.
>>> Dokładnie 40 lat temu miały miejsce pierwsze Światowe Dni Młodzieży
W 2027 r. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w stolicy Korei Południowej – Seulu. W 2025 r. młodzi przybędą do Rzymu w ramach Jubileuszu Młodzieży organizowanego w Roku Świętym. Organizatorzy seulskiego spotkania podkreślili, że wyzwania związane ze sztuczną inteligencją, wirtualną rzeczywistością i światem mediów społecznościowych w życiu młodych ludzi znajdą swój oddźwięk w przygotowaniach do tego światowego wydarzenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |