fot. wikipedia

Koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Paryżu

Uroczystej koronacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Concorde” w centrum Paryża, dokonał w niedzielę delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji, bp Wiesław Lechowicz – poinformowała Polska Misja Katolicka we Francji.

W przesłanym PAP komunikacie jego autorzy poinformowali też, że mszę św., w tej najstarszej polskiej świątyni we Francji, koncelebrował m.in. przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra, dodając że koronowany w niedzielę obraz przekazał przed laty Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

Bp Lechowicz podkreślał w homilii, że koronacja obrazu Matki Bożej nie może pozostać jedynie kolejną „akcją” w wymiarze symbolicznym. Zaznaczył, że uroczystość ta zobowiązuje jej uczestników do zaufania i zawierzenia Maryi wszystkich spraw oraz przyjmowania jej w swojej codzienności jako matki i opiekunki.

Delegat Episkopatu Polski nawiązał również do rozpoczynającego się Adwentu i wskazał, że jest to czas czuwania i oczekiwania. „Czuwać to znaczy być człowiekiem czystego sumienia. (…) Czas Adwentu jest także czasem uporządkowania naszych wzajemnych relacji. (…) Możemy się różnic w naszych opiniach, ale powinniśmy być solidarni w sprawach najważniejszych” – powiedział bp Lechowicz.

Przeor Jasnej Góry zapewnił zebraną w kościele Polonię o modlitwie w jej intencji przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. O. Waligóra wyraził wdzięczność za dzisiejszą uroczystość, podkreślając, że odbywa się ona w kościele w sercu Paryża, który służy Polonii i mieszkającym tu Polakom.

Także proboszcz parafii WNMP „Concorde” ks. Paweł Witkowski zachęcał do szczerego oddania się Maryi i zawierzenia jej swoich spraw i trudności. „Staramy się to robić w tym kościele, ja sam też staram się robić to każdego dnia” – dodał ks. Witkowski.

Bp Lechowicz sprawował liturgię w ornacie podarowanym Polskiej Misji Katolickiej we Francji przez św. Jana Pawła II. W mszy św. uczestniczył m.in. ks. infułat Stanisław Jeż (rektor PMK w latach 1985-2015).

Korony zostały wykonane dzięki zbiórce Klubów „Gazety Polskiej” oraz Polaków z całej Europy. Zostały one przekazane jako wotum z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze