fot. PAP/Darek Delmanowicz

Kościelne dzieła pomocy wzywają do podjęcia działań na rzecz większej sprawiedliwości społecznej

Katolickie Stowarzyszenie Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE) wystosowało wspólny apel do decydentów politycznych na całym świecie o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz większej sprawiedliwości społecznej.

Konieczne są ambitniejsze krajowe cele klimatyczne służące wdrożeniu Porozumienia paryskiego, umorzenie długów państw szczególnie dotkniętych gospodarczo oraz zwiększenie środków na współpracę rozwojową. Środki te mają na celu wsparcie adaptacji do zmian klimatu i redukcji ubóstwa w krajach globalnego Południa – głosi oświadczenie opublikowane w Brukseli z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwości Społecznej ONZ (20 lutego).

W swoim oświadczeniu sygnatariusze deklaracji CIDSE przypominają o zbiorowej odpowiedzialności za walkę z ubóstwem, nierównościami i niszczeniem środowiska. W sposób szczególny skrytykowali obecny system gospodarczy, który stawia zyski ponad ludźmi, postępującą degradację środowiska i rosnącą presję na procesy demokratyczne i zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego.

>>> Belgia: biskupi bliżej rządu niż papieża?

Mimo takiego rozwoju sytuacji, przedstawiciele kościelnych organizacji pomocowych dostrzegają także znaki nadziei. Siła oporu społeczności globalnego Południa jest „źródłem inspiracji i zachętą do solidarności z nimi”. Pomimo wyzwań ludzie stanęli w obronie swoich praw, dostosowali się do skutków zmian klimatycznych i pracowali na rzecz lepszej przyszłości. Nawet w bogatych krajach rządy, organizacje i jednostki powinny „nie tylko myśleć o sprawiedliwości społecznej, ale aktywnie o niej opowiadać”. czytamy w oświadczeniu.

Fot. Freepik

Jak dodało CIDSE, liczne, powiązane ze sobą globalne kryzysy, których doświadczamy obecnie, sprawiają, że czas współczesny jest „decydującym momentem dla zbiorowych wysiłków”.

Katolickie Stowarzyszenie Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności CIDSE skupia 18 katolickich dzieł pomocy. Współpracuje z 10 tys. organizacji partnerskich w ponad 120 krajach świata. Organizacja została założona pod koniec Soboru Watykańskiego II w 1965 r. – 60 lat temu – w celu przełożenia ogólnoświatowej solidarności Kościoła na konkretne działania. Ta okazja, a także zbliżająca się dziesiąta rocznica encykliki ekologicznej papieża Franciszka „Laudato Si’” z 24 maja 2015 r. i zbliżająca się konferencja klimatyczna ONZ w Brazylii w listopadzie, muszą zostać wykorzystane do podjęcia wiążących działań na rzecz sprawiedliwego społecznie i ekologicznie świata – stwierdzono w komunikacie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze