Kościół ewangelicko-augsburski w Golasowicach. Fot. wikipedia.com

Kościół Ewangelicko-Augsburski: Dzień Pokuty i Modlitwy zaczyna Czas Pasyjny

Dzień Pokuty i Modlitwy rozpoczyna w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Czas Pasyjny, będący 40-dniowym okresem przygotowującym do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to czas pokuty, powrotu do Boga i społeczności Kościoła.

Nazwa Czas Pasyjny pochodzi od słowa pasja, oznaczającego mękę i cierpienie Jezusa Chrystusa – poinformowała Agnieszka Goidfrejów-Tarnogórska. Rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wyjaśniła, że ten okres roku kościelnego wzywa do zadumy i zachęca do „wewnętrznego wyciszenia, duchowej refleksji, odsunięcia od siebie absorbujących spraw zewnętrznych”. Jej zdaniem, jest to też czas pokuty, powrotu do Boga i do społeczności Kościoła poprzez spowiedź i sakrament Komunii Świętej.

„Pasyjna refleksja wiedzie poprzez świadomość własnej grzeszności, do odnalezienia Bożej łaski i przyjęcia odkupienia, które stało się faktem na krzyżu Golgoty. To jest poselstwo krzyża, które jest postawione w centrum ewangelizacji, nauczania, duszpasterstwa i świadectwa Kościoła. W duchowości i teologii luterańskiej Czas Pasyjny ma szczególne znaczenie, ponieważ kieruje uwagę Kościoła ku Ukrzyżowanemu Zbawicielowi, który z bezwarunkowej miłości do człowieka przyszedł na świat dla naszego zbawienia i wyzwolił ludzkość od niewoli grzechu i wiecznej śmierci” – podkreśliła.

Sześć niedziel

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim każda niedziela pasyjna posiada łacińską nazwę pochodzącą od pierwszych słów łacińskiego introitu: Invocavit, Reminiscere, Oculi, Laetare, Judica oraz Palmarum (Palmowa). Zmieniane są nakrycia ołtarzowe w kościołach, a kolorem liturgicznym jest kolor fioletowy. W wielu parafiach luterańskich odprawiane są tygodniowe nabożeństwa pasyjne, które wprowadzają wiernych w historię Męki Pańskiej – nabożeństwa te stanowią ewangelicką formę Drogi Krzyżowej.

„Choć Czas Pasyjny zwany jest też czasem Wielkiego Postu, w praktyce ewangelickiej niekoniecznie związany jest z tradycyjnie rozumianym postem, czyli wstrzymywaniem się od określonych potraw, napojów lub rozrywek. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim nie ma obowiązku zachowywania takiego postu, jednak każdy kto chce i tego potrzebuje, może go przestrzegać. W niektórych regionach Polski praktykuje się w post w Wielkim Tygodniu lub szczególnie w Wielki Piątek” – zaznaczyła Godfrejów-Tarnogórska.

Kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu. Fot. wikipedia.com


Wyjaśniła, że Kościele ewangelickim post ma przede wszystkim wymiar etycznej postawy wobec drugiego człowieka. „Właśnie czas pasyjny, poprzez skupienie, modlitwę i koncentrację na Słowie Bożym, ma umożliwić wierzącym weryfikację postaw, naprawę wyrządzonych innym szkód, wejrzenie w siebie, podjęcie zobowiązania życia na co dzień według wskazań Ewangelii” – podkreśliła rzeczniczka.

7 tygodni bez

Dlatego – poinformowała – Kościół zachęca do udziału w akcji „7 tygodni bez” zainicjowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji przed trzynastoma laty. „Jest to okazja dla wszystkich, którzy chcą, potrzebują i myślą o zmianach w swoim życiu. Organizatorzy akcji proponują, by w ciągu tych prawie 7 tygodni zmienić przyzwyczajenia i nawyki w relacjach z innymi i Bogiem, zrezygnować z czegoś, by otworzyć się na nowe” – czytamy w komunikacie.

Równocześnie Diakonia Polska prowadzi ekumeniczną akcję charytatywną „Skarbonka diakonijna”, która zachęca do ograniczenia pewnych przyjemności i zbierania przeznaczonych na nie funduszy do specjalnych skarbonek. Fundusze zebrane podczas akcji zostaną przekazane na projekty na rzecz osób potrzebujących. Hasło akcji – „Dar juniora dla seniora” – ma zwracać uwagę na potrzebę międzypokoleniowej integracji i wzajemnej odpowiedzialności za drugiego człowieka.

„Poprzez Skarbonkę diakonijną chcemy zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych promować kulturę dzielenia się oraz ideę solidarności społecznej” – napisała Godfrejów-Tarnogórska. Zebrane środki Diakonia przeznaczy na leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków oraz wszelkie wsparcie osób potrzebujących.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze