Zdjęcie poglądowe Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi

Kościół jako sakrament nadziei dla świata

Już 15 maja br. w Łodzi odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa organizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Tegoroczne spotkanie pod hasłem „Kościół jako sakrament nadziei dla świata. Rok Jubileuszowy 2025” wpisuje się w przeżywanie Roku Świętego.

Jak mówi rektor seminarium, ks. dr hab. Sławomir Ryszard Szczyrba, temat konferencji podsunął Papież Franciszek, publikując 9 maja 2024 roku bullę Spes non confundit, ogłaszającą Jubileusz Zwyczajny Roku 2025.

– Byłoby przejawem sporej nieuwagi, by nie zareagować od razu na tak doniosłe wydarzenie. Czas pokazuje, iż nie pomyliliśmy się. Dzieje się tak wiele w świecie i ze światem, także w Kościele i z Kościołem, że nie można tych dwóch procesów nie próbować jakoś ze sobą sparować. Czy można sobie wyobrazić Kościół bez świata i świat bez Kościoła? Trzeba by było być szalonym, anachronicznym, jakoś odrealnionym… Można by szukać jeszcze innych określeń! Od razu uświadamialiśmy sobie, że to będzie jedynie muśniecie tematu, zaledwie próba prowokacji! Że samo określenie Kościoła jako sakramentu nadziei (nawiązujące do pewnego określenia soborowego z Konstytucji dogmatycznej o Kościele: Kościół jest w Chrystusie niejako sakramentem) jest odważne i prowokujące – mówi KAI ks. Szczyrba.

>>> Kard. Jaime Spengler w Fatimie: naśladujmy Maryję w jej słuchaniu i posłuszeństwie Bogu

PAP/Marian Zubrzycki

W gronie prelegentów znajdą się m.in. kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który wygłosi słowo wprowadzające, oraz przedstawiciele środowisk akademickich z całej Polski. Tematyka konferencji będzie oscylować wokół biblijnego i eklezjalnego rozumienia nadziei — zarówno w perspektywie teologicznej, jak i w odniesieniu do współczesnych wyzwań duszpasterskich i społecznych.

W programie przewidziano m.in. wykład s. dr hab. Judyty Pudełko PDDM o nadziei zmartwychwstania w Piśmie Świętym, wystąpienie dr hab. Leszka Gęsiaka SJ, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, o przesłaniu nadziei w przekazie medialnym oraz prelekcję ks. mgr. lic. Adama Młynarczyka dotyczącą hermeneutyki procesów o nieważność małżeństwa w świetle nauczania papieża Franciszka.

Po południu uczestnicy pochylą się nad pytaniami o rolę świeckich, nadzieję chrześcijańską w relacjach państwo–Kościół oraz doświadczenie Kościoła-komunii jako gruntu dla nadziei.

Konferencja odbędzie się w siedzibie Seminarium 35+ w Łodzi i ma charakter otwarty. Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: seminarium35lodz.pl

„Chcąc tworzyć autentyczne seminarium – miejsce siania/myślenia/studium próbujemy co roku organizować taki event. Na początku obecności Seminarium 35+ w Łodzi przeszkodziła nam pandemia. Po tym nieszczęsnym czasie, udaje się nam rok w rok – przy zaangażowaniu wszystkich naszych dorosłych i wielorako uzdolnionych alumnów stawić czoła temu wyzwaniu. To już czwarta konferencja w Łodzi, nie licząc uroczystego spotkania jubileuszowego (w marcu br.) z okazji 10. rocznicy erygowania Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń przez Konferencję Episkopatu Polski” – wyjaśnia rektor seminarium.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze